„Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć”

i

Autor: mraj

TEATR

W Kaliszu trwa jedyny w Polsce Festiwal Sztuki Aktorskiej

2024-05-13 11:20

Kalisz żyje teatrem. Trwają 64. Kaliskie Spotkania Teatralne, Festiwal Sztuki Aktorskiej. W niedzielę (12.05) widzowie mieli okazję obejrzeć dwa spektakle. „Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć” oraz „Kotka na gorącym, blaszanym dachu”.

W Kaliszu trwa jedyny w Polsce Festiwal Sztuki Aktorskiej. Za nami kolejny dzień teatralnych wrażeń. W niedzielę, publiczność obejrzała kolejne dwa konkursowe przedstawienia. Jako pierwszy zaprezentował się zespół Teatru im. J. Słowackiego z Krakowa, z przedstawieniem „Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć”.

Jarek Murawski, który jest dramaturgiem naszego spektaklu bazował na bardzo ważnych książkach m.in. na „Lepperiadzie” oraz na „Chamstwie”, które nie tylko poruszają właśnie i temat samego Andrzeja Leppera i w ogóle polityków Samoobrony, którą przecież prowadził i był reprezentantem przez wiele lat, ale mówią też wiele o pańszczyźnie, o tym, że większość ludzi z miast jest także z chłopstwa. Bardzo dużo czasu spędziliśmy na próbach i bazowaliśmy tez na naszych doświadczeniach życiowych. Wielu aktorów z naszej ekipy obsadowej było świadkami jak to się działo w latach 2004-2011 kiedy to Samoobrona prężnie działała i było dosyć dużo o niej słychać - mówi Wojciech Dolatowski, jeden z aktorów.

 „Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć”

i

Autor: mraj
 „Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć”

i

Autor: mraj

Na deskach Bogusławskiego zaprezentował się również Teatr im. Jana Kochanowskiego z Opola ze spektaklem „Kotka na gorącym, blaszanym dachu”. Dziś (13.05) na Dużej Scenie „Pewnego Długiego Dnia”.

„Kotka na gorącym, blaszanym dachu”

i

Autor: mraj

Po spektaklach odbywają się spotkania z aktorami i twórcami, które poprowadzi Jacek Wakar – krytyk teatralny, dziennikarz. Po rozmowach z twórcami Teatr Bogusławskiego zaprosi do Klubu Festiwalowego, mieszczącego się w Kontrabas Cafe Club. Festiwalowi towarzyszą wystawy zorganizowane przez zaprzyjaźnione instytucje kultury - Galerię Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu, Ośrodek Kultury Plastycznej Wieża Ciśnień oraz Miejską Bibliotekę Publiczną.

QUIZ. Jak dobrze znasz film „Seksmisja”? To pytania dla prawdziwych fanów!

Pytanie 1 z 10
1. Kto wcielił się w główną rolę, postać Maksa?