Piraci drogowi w rękach kaliskich policjantów

i

Autor: pixabay zdjęcie ilustracyjne

Piraci drogowi w rękach kaliskich policjantów

2022-09-21 12:31

Punkty karne, wysokie mandaty i pożegnanie z prawkiem na trzy miesiące. Kaliscy policjanci tylko w ciągu jednego dnia zatrzymali aż sześciu kierowców, którzy rażąco przekroczyli dozwoloną prędkość. Wszyscy kierowcy jechali ponad 100 km/h, w miejscach, gdzie obowiązywały znacznie niższe limity prędkości.

Przekroczenie dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h, wiąże się nie tylko z utratą prawa jazdy na trzy miesiące, ale też wysokim mandatem w  wysokości od 1500 do 2500 złotych i punktami karnymi (13-15). Przekonali się o tym kierowcy, którzy złamali przepisy ruchu drogowego i zostali zatrzymani przez kaliskich policjantów.

W miniony piątek, aż sześciu kierowców jechało z prędkością ponad 100 km/h. Wszystkie kontrole miały miejsce na terenie gminy Blizanów, w miejscu, gdzie obowiązywał znacznie niższy limit prędkości. Jednym z zatrzymanych był 20-letni kierowca BMW, który jechał z prędkością, aż 105 km/h na odcinku drogi, gdzie obwiązywało ograniczenie do 50 km/h. Mężczyzna stracił już prawo jazdy. Będzie mógł je odzyskać dopiero za trzy miesiące. Dodatkową konsekwencją nieodpowiedzialnego zachowania na drodze, był wysoki mandat oraz punkty karne, które pojawiły się na koncie młodego kierowcy.

Informuje Komenda Miejska Policji w Kaliszu

Policjanci cały czas apelują o mądrą i zgodną z przepisami jazdę. Zwłaszcza, że od soboty, 17 września zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące zmiany sposobu kasowania zgromadzonych punktów. Obowiązywać one będą przez dwa lata na koncie kierowców popełniających wykroczenia a nie jak dotychczas przez rok. Zniesione zostały również szkolenia, po odbyciu których liczba punktów otrzymanych przez kierowcę ulegała zmniejszeniu.

Zastosowanie w przypadku najbardziej poważnych wykroczeń, skutkujących poważnym zagrożeniem bezpieczeństwa ruchu drogowego będzie mieć tzw. "recydywa". Sytuacja ta dotyczy złamania przepisów z tej samej grupy w ciągu 2 lat od ostatniego wykroczenia. Jeżeli tak się stanie, mandat drogowy będzie dwukrotnie wyższy niż dotychczas.

Dotyczy to na przykład przekroczenia prędkości o:

31-40 km/h – pierwszy raz: 800 złotych /recydywa: 1600 złotych 41-50 km/h – pierwszy raz: 1000 złotych / recydywa: 2000 złotych 51-60 km/h – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych 61-70 km/h – pierwszy raz: 2000 złotych / recydywa: 4000 złotych 71 km/h i więcej – pierwszy raz: 2500 złotych / recydywa: 5000 złotych

Jeśli masz prawo jazdy, powinieneś znać te znaki

Pytanie 1 z 13
Ten znak zakazuje wjazdu:
Zakaz wjazdu pojazdom z towarami niebezpiecznymi