Łęka Opatowska. Potrzebni opiekunowie do Rodzinnego Domu Opieki Społecznej

i

Autor: pixabay zdjęcie ilustracyjne

SPOŁECZNE

Łęka Opatowska. Potrzebni opiekunowie do Rodzinnego Domu Opieki Społecznej

2024-05-21 14:20

Rodzinny Dom Opieki Społecznej w Łęce Opatowskiej w powiecie kępińskim szuka opiekunów. Miejsce to przeznaczone jest dla osób dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie. Mieszkańcy zostali już wytypowani, ale problemem jest brak osoby bądź rodziny, która zajmie się domem.

Na potrzeby powstania Rodzinnego Domu Opieki Społecznej wykorzystano przedwojenny budynek komisariatu. Dzięki współpracy Gminy Łęki Opatowskiej i fundacji Happy Kids udało się go wyremontować i wyposażyć. Inwestycja pochłonęła 2,5 miliona złotych. Rodzinny Dom Opieki Społecznej ma służyć osobom dorosłym z niepełnosprawnym intelektualnie, które opuszczają pieczę zastępczą i skazani są na DPS-y, a tutaj mogliby żyć jak we własnym domu.

Miejsca wystarczy dla ośmiu osób z różną niepełnosprawnością, z różnymi orzeczeniami. A w pierwszej kolejności jest to też skierowane dla osób dorosłych po pieczy zastępczej, aby nie trafiały z automatu np. do DPS-ów, ponieważ osoby z lekkim upośledzeniem czy niepełnosprawnością w wieku 25 lat trafiają do DPS-u, gdzie obok mają osoby obłożnie chore, starsze, często umierające - mówi Adam Kopis, wójt gminy Łęka Opatowska.

Mieszkańcy mogliby już zamieszkać w domu, ale jest jeden problem. Nie ma osób chętnych, które koordynowałyby placówką.

W tym domu znajduje się też mieszkanie dla osoby lub rodziny, która zechciałaby tam zamieszkać i sprawować opiekę nad mieszkańcami. Mieliśmy już rozmowy z kilkoma rodzinami czy osobami, ale jak na razie nie przyniosły rezultatów. Szukamy dalej – dodaje Adam Kopis.

Poszukiwane są przede wszystkim osoby, które chcą nieść pomoc innym. Osoby, które zdecydują się koordynować dom otrzymają w zamian wynagrodzenie i mieszkanie, za które nie płacą.

QUIZ PRL. Dzień Matki w Polsce Ludowej

Pytanie 1 z 13
Czy Dzień Matki zawsze był obchodzony w 26 maja?
QUIZ PRL. Dzień Matki w Polsce Ludowej