Kalisz. Zbliżają się terminy wymiany kotłów grzewczych

i

Autor: pixabay zdjęcie ilustracyjne

PIECE

Kalisz. Zbliżają się terminy wymiany kotłów grzewczych

2023-12-29 10:10

Czasu jest coraz mniej. TYLKO do końca grudnia należy wymienić kotły i ogrzewacze, których eksploatacja rozpoczęła się przed 1 maja 2018 roku. Przypomina Urząd Miasta Kalisza.

Do końca bieżącego roku należy wymienić źródła spalania paliw, które nie spełniają wymagań tzw. uchwały antysmogowej. Dotyczy to urządzeń, których eksploatacja rozpoczęła się przed 1 maja 2018 roku. Mówi nam Katarzyna Ciupek, rzeczniczka kaliskiego magistratu.

Jeżeli chodzi o kotły klasy 3. lub klasy 4., których eksploatacja rozpoczęła się przed 1.05.2018 r., to można je użytkować do 31.12.2027 r. Z kolei ogrzewacze pomieszczeń należy dostosować do wymogów uchwały do końca grudnia 2025 roku. Jest tutaj pewien wyjątek, dopuszczono możliwość eksploatacji po 1 stycznia 2026 r. miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń, których sprawność cieplna wynosi co najmniej 80% lub zostaną doposażone w urządzenie redukujące emisję pyłu, które umożliwi osiągnięcie emisji pyłu do poziomu określonego w rozporządzeniu Komisji Unii Europejskiej.

Miasto cały czas dzieli dotacje na wymianę kopciuchów na ekologiczne źródła ciepła. O szczegóły należy pytać w urzędzie.

QUIZ o smogu. Sprawdź, czy wiesz co cię truje!

Pytanie 1 z 12
Jak powstała nazwa zjawiska smogu?