dachau

i

Autor: pixabay

wojna

Kalisz. Dziękowali za ocalenie w Dachau. Kolejny raz kapłani spotkali się u św. Józefa

2024-04-30 6:55

​To była kolejna taka modlitwa. Kapłani z całej Polski modlili się w poniedziałek w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu za cud wyzwolenia. Co roku - właśnie 29. kwietnia - wspominani są duchowni - więźniowie niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau, ale także innych takich miejsc, w których ginęli.

W obliczu planowanej przez Niemców zagłady obozu 29 kwietnia 1945 roku, księża przysięgli św. Józefowi Kaliskiemu, że jeśli ich ocali, to każdego roku spotykać się będą właśnie w Kaliszu - miejscu kultu tego świętego. I tak się stało. Od lat, właśnie w tym pamiętnym dniu, kapłani przyjeżdżają do Kalisza i dziękują za ocalenie. I modlą się za tych, których ocalić się nie udało.

Spotykamy się w Sanktuarium św. Józefa aby spełnić duchowy testament, testament naszych poprzedników. Przychodzili tutaj, pielgrzymowali aby podziękować św. Józefowi, a przez niego dobremu Bogu, za to, że przeżyli obóz.

Mówił wczoraj biskup diecezji toruńskiej ks.Wiesław Śmigiel.

Ostatnim z ocalałych był ks. kanonik Leon Stępniak, który zmarł 11 lat temu (2013). Do obozu w Dachau trafiło prawie 3. tysiące kapłanów, kleryków, zakonników. W tym blisko 2 tysiące z Polski. Obóz przeżyło 850.

W podziemiach bazyliki w Kaliszu znajduje się kaplica i muzeum z nazwiskami wszystkich ocalałych. Są tam też pamiątki po nich.

Od 2002 roku - 29 kwietnia to Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego.

II wojna światowa. Najważniejsze wydarzenia i daty. 5 punktów to absolutne minimum

Pytanie 1 z 10
Kiedy Niemcy i Francja przystąpiły do wojny?