Bezpieczna jazda na rowerze. O czym należy pamiętać?

i

Autor: pixabay zdjęcie ilustracyjne

REKREACJA

Bezpieczna jazda na rowerze. O czym należy pamiętać?

2024-04-17 16:35

Przyszła wiosna, więc rowerzyści wyjeżdżają na ulice. Można ich spotkać w Kaliszu, Ostrowie czy Ostrzeszowie. By wyprawa rowerowa była bezpieczna, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Przed podróżą warto sprawdzić, czy nasz jednoślad nadaje się do jazdy. Mówi nam kaliszanin Krzysztof Wydra, miłośnik rowerowych wypraw.

Przed każdą wycieczką, czy to dłuższą, czy krótszą trzeba ten rower sprawdzić. Czy nie ma luzów, czy wszystko jest sprawne, czy hamulce działają. To jest ważne, żeby rower był sprawny, bo nieraz są takie sytuacje, że trzeba nagle zahamować, a hamulce wysiadają i wypadek gotowy. Warto również sprawdzić, czy w rowerze są światła albo odblaski. One są ważne zwłaszcza, gdy wracamy wieczorem.

Przed wyprawą warto pamiętać także o kasku i odpowiednim ubiorze. Dodaje Krzysztof Wydra.

Pamiętajmy w szczególności o kasku. Za kaskami się bardzo opowiadam z tego względu, że sam miałem kilka takich zdarzeń, gdzie kask uratował moją głowę. Kolejna sprawa to ubiór. Zwracajmy uwagę na kolor, na jaskrawość tych ubrań. Zawsze powtarzam, żeby ubierać się na rower bardzo jaskrawo, żebyśmy byli widoczni z daleka. Kierowca czasem nie widzi roweru, ale widzi nas.

Podczas jazdy uważajmy na siebie wzajemnie.

Za co mandat na rowerze? Czy na pewno znasz przepisy? QUIZ

Pytanie 1 z 15
Czy kask na rowerze jest obowiązkowy?