dinozaury

i

Autor: Szymon Górnicki/kadr z filmu DINOZAURY I SZTUKA

Kultura

Wskrzeszają prehistorię - kaliszanin twórcą filmu o paleoartystach "DINOZAURY I SZTUKA"

2024-03-07 10:06

Powstanie film o paleoartystach. Jego twórcą jest kaliszanin Szymon Górnicki zajmujący się paleosztuką, czyli rekonstrukcją wymarłych, prehistorycznych zwierząt. Będzie to dokument, w którym pokazani zostaną polscy paleortyści i ich praca.

​Wskrzeszają prehistorię. Kim są i jak udaje im się to zrobić? Już niedługo będzie można się przekonać. Kaliszanin Szymon Górnicki zajmujący się paleosztuką, czyli rekonstrukcją wymarłych, prehistorycznych zwierząt, tworzy film dokumentalny o tej ciekawej dziedzinie. W dokumencie pokazani zostaną paleoartyści i ich dorobek twórczy. 

Tworzymy pierwszy taki film dokumentalny o polskiej paleosztuce, czyli o sztuce odtwarzania naukowego wymarłych zwierząt. To jest historia, która stoi za eksponatami tych dinozaurów i wszystkich innych wymarłych zwierząt w muzeach - mówi Szymon Górnicki.

Jak dodaje Szymon Górnicki paleosztuka to wciąż mało znana dziedzina - chcemy pokazać, że prehistorią zajmują się nie tylko paleontolodzy.

To co przyświecało mi to, to że mamy już dużo dokumentów gdzie wypowiadają się paleontolodzy. Mamy dokumenty o paleontologach, a teraz czas na tych ludzi, którzy są oczami tych naukowców. Czas na taki dokument o właśnie paleoartystach. Chemy pokazać ich pracownie i to co tworzą w nich - dodaje Szymon Górnicki. 

Film "Dinozaury i sztuka" jest już montowany. Ma trwać około 50 minut. Będzie dostępny między innymi w internecie. A tu -> https://www.youtube.com/watch?v=8e6y2T5goqI&ab_channel=SzymonGornicki znajdziecie trailer. 

Sonda
Interesujesz się dinozaurami?