wirtualne społeczeństwo

i

Autor: wirtualnespoleczenstwo.pl

SPOŁECZNE

Wirtualny spacer po kępińskich zabytkach (i nie tylko)? Teraz to możliwe!

2024-04-03 9:40

Można zwiedzić kępińskie zabytki, czy miejsca kultury - i to bez wychodzenia z domu. To wszystko dzięki pracy uczniów z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Kępnie. Chłopacy opracowali wirtualne społeczeństwo. To społeczny projekt realizowany w ramach ogólnopolskiej olimpiady Zwolnieni z Teorii.

Wirtualne społeczeństwo, czyli piękno dostępne dla każdego. To społeczny projekt uczniów z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Kępnie. Chłopaki tworzą wirtualne spacery po okolicznych zabytkach, instytucjach, czy miejscach kultury tak, by każdy mógł je odwiedzić, bez względu np. na architektoniczne ograniczenia.

Nasz projekt polega na tym, że wykonujemy technologię, która nazywa się - wirtualne spacery. To jest coś takiego, jak mamy Google Street View, że możemy pochodzić sobie po różnych mapach, pozwiedzać. My robimy coś podobnego - po różnych placówkach i obiektach kultury, które często nie są dostępne dla każdego, np. przez fobie społeczne, niepełnosprawność, wiek. Projekt kierujemy też do osób młodych, które nie zawsze chcą otworzyć się na świat, nie chcą go poznawać, bo bardzo dużo czasu spędzają w internecie. My przenosimy takie miejsca, jak np. nasze kępińskie muzeum do internetu, gdzie każdy może je zwiedzić - mówi jeden z autorów projektu, Maciej Gasztych. 

Jednym z miejsc, które można już w ten sposób odwiedzić - dzięki pracy uczniów - jest Dwór Myśliwski w Ustroniu.

Ale nie tylko ;)

To jest miejsce przystosowane do osób niepełnosprawnych. Jest tam sporo miejsca na zewnątrz, gdzie można np. rozpalić grilla. To jest też świetna sprawa dla ludzi młodych, którzy nie chcą wyjść na dwór, a jak zobaczą takie miejsce, to może - umówią się ze znajomymi - i przyjadą. Byliśmy też np. w szpitalu w Kępnie. Osoby, które będą miały operacje lub kobiety przed porodem - przed zabiegiem - będą mogły zobaczyć, jak to wszystko wygląda, gdzie będą leżeć, jak wyglądają sale, co gdzie jest i jak to wszystko działa - dodaje Szymon Rubiszewski, współautor projektu.

Jeśli macie ochotę na taką wirtualną wycieczkę, np. po Muzeum Ziemi Kępińskiej, Dworze Myśliwskim w Ustroniu, Kościele pw. NPNMP w Grębaninie, czy Sanktuarium Maryjnym na Pólku - odwiedźcie stronę wirtualnespoleczenstwo.pl

Projekt w ramach ogólnopolskiej olimpiady Zwolnienie z Teorii tworzą Filip Parzonka, Maciej Gasztych, Michał Dziewięcki oraz Szymon Rubiszewski.

wirtualne społeczeństwo - autorzy

i

Autor: JL

QUIZ: W jakim mieście znajduje się ten słynny zabytek? Odgadnij go po zdjęciu!

Pytanie 1 z 10
W jakim mieście znajduje się słynna świątynia Sagrada Família?
QUIZ: W jakim mieście znajduje się ten słynny zabytek? Odgadnij go po zdjęciu!
Źródło: Wirtualny spacer po kępińskich zabytkach (i nie tylko)? Teraz to możliwe!