Dzieci mają okazję sprawdzić jak lato wyglądało w dawnych czasach - w średniowiecznym grodzie na kaliskim Zawodziu. W programie tegorocznych "Wakacji na Zawodziu" znalazły się m.in warsztaty pszczelarskie, robienia świec czy czerpania papieru.
Dzisiaj w ramach "Wakacji na Zawodziu" interesujemy się wszystkim co dotyczy pszczół. Pszczół od najdawniejszych czasów. Dzieci poznały sposoby hodowania tych owadów w średniowieczu, a także dowiedziały się co pszczoły wnoszą do naszego życia, jak ważne są dla naszego ekosystemu. I żeby było trochę rozrywki to czerpiemy papier w kształcie plastrów miodu, a za chwilę przechodzimy do malowania kwietnej łąki na folii. To w ramach zapoznania dzieci z roślinami miododajnymi - relacjonowała Karolina Grabińska z Rezerwatu w Kaliszu-Zawodziu.
Udało się w tym roku zasiedlić dwa ule i dzieci oglądały te ule, oglądały jak pszczoły pracują. Były opowiadania o pracy pszczelarza, o pracy bartnika, czym to się różniło, bo rzeczywiście te różnicy były znaczne - dodaje Magdalena Greberska, która pełni obowiązki kierownika Rezerwatu Archeologicznego w Kaliszu-Zawodziu.
Dzieci dodatkowo mogą zajrzeć do średniowicznych chat, a także poobcować z różnymi zwierzętami, które hodowane są w rezerwacie - osłem, kurami czy owcami.