Rezerwat Archeologiczny w Kaliszu-Zawodziu powstał w 2008 roku i znajdziemy go w najstarszej części Kalisza - czyli około 2 km od centrum miasta. Zrekonstruowano tu kilka wczesnośredniowiecznych budowli. Jest brama wjazdowa do grodu wraz z palisadą i mostem, kamienny kurhan, drewniane chaty, dwupoziomowa wieża obronna, wały skrzyniowe, fundamenty oraz część przyziemia romańskiej kolegiaty oraz liczne repliki średniowiecznych przedmiotów. W części etnograficznej znajduje się osiemnastowieczna chata przeniesiona ze starego miasta w Kaliszu.
Most przechodzi przez starorzecze rzeki Prosny, oprócz tego zrekonstruowanych mamy 6 chat. One w różnym stopniu przedstawiają różne warsztaty rzemieślnicze, ale także mamy dwór rycerski, mamy chatę tkaczki, gdzie pokazujemy i przeprowadzamy takie zajęcia edukacyjne z farbowania i tkactwa. Przystosowujemy też jedną z chat do roli takiej chaty rybaka, bo jak rzeka, to też musi być osoba, która połowia te ryby. Ta rzeka prócz takiej ochrony miała też zadanie wyżywić mieszkańców. Kolejnym budynkiem jest chata garncarza. W pierwszej izbie jest ekspozycja, która pokazuje przykładowe mieszkanie w średniowieczu, a w drugim pomieszczeniu mamy koło garncarskie, garnki i przeprowadzamy zajęcia dla dzieci. Mamy też wieżę obronną, która została wybudowana w miejscu oryginalnej wieży. Pod nią znajdują się głazy, które były fundamentem tej średniowiecznej wieży. Ciekawym elementem jest też biała chata, pochodzi ona z dzielnicy Stare Miasto - mówi Magdalena Greberska, która pełni obowiązki kierownika rezerwatu.
Rezerwat cały czas tętni życiem. W czasie wiosny, lata i jesieni prowadzone są tutaj różne warsztaty, jarmarki i imprezy rodzinne. Obecnie w czasie wakacji odbywają się "weekendy rodzinne na Zawodziu". Najbliższe spotkanie już jutro i w niedzielę (20 i 21 lipca). Będą to warsztaty z fotografem.
Będziemy gościć pana Tomasza Potemkowskiego, który jest fotografem i od wielu lat fotografuje rezerwat i rekonstruktorów. Warto przyjść i zobaczyć jego prace, ale też spojrzeć z jego perspektywy jak on widzi grodzisko. Jego prace są dziełami sztuki. Jest on w stanie uchwycić ten wyjątkowy charakter średniowiecza. Pan Tomek idealnie sobie z tym radzi. Będzie on też wskazywał osobom, które przyjdą jak robić takie zdjęcia, jak robić zdjęcia rekonstrukcjom historycznym - dodaje Magdalena Greberska.
Impreza startuje jutro i w niedzielę o godzinie 13:00.
Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o historii i o różnych ciekawostkach grodu w Zawodziu to posłuchajcie naszego materiału audio. Zachęcamy!
Polecany artykuł: