Stefan Szolc Rogoziński, ławeczka

i

Autor: fot. Marek Salamon, Urząd Miasta Kalisza Ławeczka Stefana Szolc-Rogozińskiego w Kaliszu

historia

Tu ma znaleźć "wieczny odpoczynek". Prochy podróżnika wrócą do Kalisza?

2023-06-19 13:05

Chcą sprowadzić prochy Stefana Szolc-Rogozińskiego do Kalisza. Odkrywca Kamerunu zmarł i został pochowany w Paryżu. Teraz jego szczątki mają wrócić do rodzinnego miasta.

O ściągnięcie prochów do Polski starają się działacze PiS – minister Jan Dziedziczak i Tadeusz Skarżyński, przewodniczący rady miasta Kalisza:

- Myślimy, że najlepszym miejscem dla tego wybitnego polskiego podróżnika, a jednocześnie kaliszanina, odkrywcy Kamerunu będzie to, aby jego doczesne szczątki zostały złożone na kaliskim cmentarzu i takie działania zostały podjęte przez kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Bardzo mocno w tę sprawę zaangażował się minister Jan Dziedziczak. Myślę, że władze Kalisza również odpowiedzą bardzo pozytywnie na ten pomysł, aby jeden z największych kaliszan znalazł wieczny odpoczynek w naszym mieście

- mówi Tadeusz Skarżyński.

Na razie trwają rozmowy ze stroną francuską w sprawie ekshumacji.

Prochy Stefana Szolc-Rogozińskiego mają być sprowadzone do Kalisza jesienią i pochowane na cmentarzu ewangelicko-augsburskim przy Rogatce.

Ekspedycja podróżnika na Kamerun miała charakter "misji narodowej" i miała zwrócić uwagę świata na Polaków. W wyprawie do Afryki Szolc-Rogozińskiemu towarzyszyli Klemens Tomczek i Leopold Janikowski.