Sezon wakacyjny przed nami. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu apeluje do krwiodawców

i

Autor: mraj

KRWIODAWSTWO

Sezon wakacyjny przed nami. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu apeluje do krwiodawców

2024-06-18 13:05

Przed nami sezon wakacyjny. Wielu dawców wyjeżdża na urlop, a zapotrzebowanie w tym czasie na krew i jej składniki wzrasta. Dlatego Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu już apeluje, by w czasie wakacji odwiedzić kaliskie krwiodawstwo, czy oddziały terenowe i podzielić się tym cennym lekiem.

Krew to lek, którego nie da się wyprodukować. Jest potrzebna każdego dnia, a w sezonie wakacyjnym zapotrzebowanie na nią znacznie wzrasta. Dlatego w czasie wakacji warto zaplanować sobie wizytę w Regionalnym Centrum krwiodawstwa w Kaliszu lub oddziałach terenowych i podzielić się tym cennym lekiem.

Monitorując systematycznie stany już wiemy, że jest ten moment, że powinniśmy zacząć mówić, żeby dawcy również o nas pamiętali w okresie wakacyjno-urlopowym, żeby słuchano próśb o oddawanie krwi, żeby reagowano na te prośby. I wówczas na pewno będzie nam wszystkim łatwiej, będzie bezpieczniej - mówi nam Małgorzata Tarnawska, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu. 

Po donacji krew dzieli się na składniki, które przechowuje się osobno. Koncentrat krwinek czerwonych można przechowywać do 42 dni, a płytki krwi 5 dni, osocze nawet do 3 lat.

Stan krwi na dzień 18.06.2024

i

Autor: screenshot/krwiodawstwo.kalisz.pl

Krew mogą oddawać osoby pełnoletnie, które są zdrowe i ważą co najmniej 50 kg.

Krwiodawstwo

Pytanie 1 z 10
Możesz zostać krwiodawcą, jeżeli... Która odpowiedź jest prawdziwa?