poznański czerwiec 1956 wystawa

i

Autor: fot. organizatorzy

Poznański Czerwiec 1956. Wystawa na plantach miejskich

2021-09-02 12:00

„Poznański Czerwiec 1956 roku. Oblicza buntu i jego pamięć” – taka wystawa z okazji 65. rocznicy poznańskiego czerwca będzie prezentowana na plantach miejskich w Kaliszu. Otwarcie 3 września o 12:00.

kspozycja przypomina wydarzenia, które rozegrały się w Poznaniu 65 lat temu.

– Poznański Czerwiec 1956 ˗ dramatyczny w skutkach, krwawo stłumiony protest robotniczy w ochronie ludzkiej godności i wolności to wydarzenie szczególne dla każdego poznaniaka. Był pierwszym, o tak wyjątkowej sile i skali w dziejach powojennej Polski, protestem zniewolonego społeczeństwa

– przypomina Muzeum Powstania Poznańskiego, organizator wystawy wspólnie z poznańskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej.

Ekspozycję podzielono na dwie części. Pierwsza mówi o przyczynach i konsekwencjach wydarzeń z 1956 roku. Druga – „o sile jego pamięci, która po 1981 roku stała się fundamentem, na którym wzrastał wolny Poznań”.

Na wystawie będzie można zobaczyć archiwalne zdjęcia pochodzące z kolekcji prywatnych, ale też zbiorów różnych instytucji, m.in. Instytutu Pamięci Narodowej, Archiwum Państwowego w Poznaniu, Międzynarodowych Targów Poznańskich, bibliotek itp.

Ekspozycja swoją premierę miała w Poznaniu. Gościła też już w Warszawie i w miastach Wielkopolski – m.in. w Lesznie i Koninie. Z Kalisza pojedzie do Gniezna.