inscenizacja

i

Autor: kalisz.pl

Historia

Odtworzą przysięgę Kościuszki - rekonstrukcję wydarzeń z 1974 roku zobaczycie na RYNKU W KALISZU

2024-03-20 9:20

To będzie ciekawa lekcja historii. Już w najbliższy piątek, 22 marca na Rynku Głównym w Kaliszu odbędzie się rekonstrukcja Insurekcji Kościuszkowskiej.

Jak wyglądała Insurekcja Kościuszkowska? Rekonstrukcję wydarzeń sprzed 230 lat będzie można już w najbliższy piątek zobaczyć na Rynku w Kaliszu. Rekonstruktorzy z grupy "Kultura" z Cekowa oraz szwadronu kawalerii ziemi konińskiej, a także kaliska młodzież odtworzą przysięgę Tadeusza Kościuszki z 24 marca 1794 roku. Organizatorem wydarzenia jest Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Kaliszu, mówi jej prezes Anna Narewska.

Wystąpi Chór "Kopernik" z pieśniami właśnie z tego okresu, będzie także Orkiestra Dęta z Chełmc, która tu gościnnie wystąpi, a także rekonstruktorzy. Będzie tak, że Kościuszko wjedzie na koniu, będzie taki przemarsz wokół ratusza, po czym przystąpimy już do rekonstruowania wydarzeń sprzed prawie 230 lat. Dlaczego mówię prawie? Bo rekonstrukcja odbywa się 22 marca, a ten fakt miał miejsce 24 marca na Rynku Krakowskim.

Rekonstrukcja jest częścią projektu "Poszli w boje chłopcy nasze. W 230. Rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej" dotowanego z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu nadzorowanego przez Biuro "Niepodległa". 

Program wydarzeń:

  • 11:30 - przemarsz młodzieży, grup rekonstrukcyjnych, członków Kaliskiego Bractwa Strzelców Kurkowych i orkiestry wokół kaliskiego Ratusza,
  • 12:00 - odtworzenie przysięgi Tadeusza Kościuszki,

  • 12:20 - salwa w wykonaniu Kaliskiego Bractwa Strzelców Kurkowych,
  • 12:20 - koncert pieśni w wykonaniu Chóru "Kopernik",
  • 12:40 - rozdawanie okolicznościowych pamiątek.
plakat

i

Autor: kalisz.pl