Bezdomne koty w Kaliszu

i

Autor: fot. Unsplash/Ihsan Ulusoy, zdjęcie ilustracyjne Nie wszystkie młode zwierzęta znajdują dom. Wiele kociąt trafia na ulicę

Od przyszłego roku darmowa sterylizacja dla pupili, które mają właściciela? „Schronisko to chwilowe rozwiązanie”

2020-07-28 12:46

Darmowa sterylizacja i chip także dla psów i kotów, które mają właściciela. Tak ma być od przyszłego roku w Kaliszu. W ten sposób Urząd Miasta wspólnie z kaliskim schroniskiem dla zwierząt chce walczyć z problemem bezdomności wśród czworonogów, a właścicieli zachęcić do większej odpowiedzialności za swoich pupili.

— Dla nas schronisko jest chwilowym rozwiązaniem problemu zwierząt bezdomnych. Natomiast bezdomnych zwierząt i samej bezdomności nie wyeliminujemy za pomocą schronisk. Dlatego jest już zgoda władz miasta, aby do programu opieki nad dzikimi zwierzętami od przyszłego roku wprowadzić darmową sterylizację i chipowanie zwierząt właścicieskich —- mówi Jacek Kołata, kierownik kaliskiego schroniska dla zwierząt. Co roku do schronisk w całej Polsce trafia wiele młodych zwierząt, każdej wiosny jest wysyp kociąt. Często chorują i giną. To też odpowiedzialność ludzi. Nieszczęście zwierząt można ograniczyć właśnie sterylizacją.

— Nie zawsze potrafimy zrozumieć ludzi, którzy mają parkę kotków i nagle rodzą się nowe kotki, a oni są zdziwieni, że kotki się urodziły i dopiero wtedy zaczynają szukać pomocy. A gdzie byli wcześniej — mówi Jacek Kołata. — Dlaczego nie przeprowadzono sterylizacji, chipowania? Dlaczego te kotki lądują gdzieś na ulicy, dzwoni się po nas, żebyśmy przyjechali, bo ktoś zostawił kotki w kartonie? Oczywiście zawsze przyjeżdżamy. Myślę, że taki program sterylizacji i chipowania jakoś zmniejszy bezdomność zwierząt.

Na razie nie wiadomo, kto i na jakich zasadach będzie mógł z takiej akcji skorzystać i za darmo wysterylizować swojego pupila.

Obecnie w schronisku w Kaliszu jest ok. 100 psów i 30 kotów. Wszystkie czekają na nowe domy.

Jacek Kołata, kierownik schroniska dla zwierząt w Kaliszu, o miejskim programie zapobiegania bezdomności wśród psów i kotów.
Niektóre psy w schronisku na nowy dom czekają kilka lat