Psy z Radys w Kaliszu

i

Autor: fot. biuro Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Kaliszu, Facebook Jeden z psów ze schroniska w Radysach, przyjęty przez kaliskie przytulisko

„Radysiaki” w kaliskim schronisku. „Jeden wystraszył się trawy” [AUDIO]

2020-07-10 16:14

Ich życie wreszcie będzie spokojniejsze, a być może wkrótce znajdą dobrych opiekunów i nowe domy na stałe. Schronisko dla zwierząt w Kaliszu przyjęło 15 psów z niesławnego przytuliska w Radysach. Prosto z podróży trafiły na kwarantannę. Wiele do tej pory nie znało życia poza klatką.

Zachowanie psów z Radys wskazuje, że miały ograniczony kontakt z człowiekiem. W kaliskim schronisku będą wysterylizowane, otrzymają chip i niezbędne leczenie, bo niektóre mają też problemy skórne. Poza tym niewiele wiadomo o ich zdrowiu, bo do Kalisza trafiły bez dokumentacji weterynaryjnej. Będą z nimi pracować także behawioryści i wolontariusze.

— Jeden z tych psiaków po prostu wystraszył się trawy. Byliśmy w ogromnym szoku — tak Jacek Kołata, kierownik kaliskiego schroniska dla zwierząt, wspomina pierwsze chwile „radysiaków” w Kaliszu. — Kiedy wyprowadziła go na chwilę wolontariuszka i zobaczył trawiasty wybieg, stanął niepewny, nie wiedząc w ogóle, co to jest. Później zobaczył drzewo, no i to samo mówi za siebie: jak on reagował na trawę i drzewo. Te psy całe życie spędziły w klatce albo na jakiejś ograniczonej przestrzeni.

Dlatego zanim trafią do nowych domów, muszą poznać ludzi — dodaje Jacek Kołata.

— To nie jest tak, że my tego psiaka musimy natychmiast wydać, żeby on gdzieś poszedł, a potem zaczął szaleć, bo różne instynkty mogą się w takim zwierzaku pojawić — mówi kierownik kaliskiego schroniska dla zwierząt. Nowe miejsce już działa terapeutycznie. — Widać już, że wyciszyły się w boksach. Jeżeli pies jest sam w boksie, to ma gdzie się położyć, sam o tym decyduje, nie przeszkadza innym zwierzętom i one mu nie przeszkadzają. Niektóre szukają kontaktu z ludźmi, ale są też takie, które na widok człowieka odsuwają się, chowają w narożniku.

Do Kalisza przyjechały duże psy w typie m.in. owczarków niemieckich. Jeśli ich socjalizacja i adopcje się powiodą, kaliskie przytulisko chce przyjąć kolejną grupę zwierząt z Radys. Tamtejsze schronisko zostało zamknięte, a ponad 1000 czworonogów  przekazano organizacjom prozwierzęcym i schroniskom, nie tylko w Kaliszu, ale też m.in. w Warszawie i Krakowie.

O psach z Radys przekazanych do schroniska dla zwierząt w Kaliszu mówi Jacek Kołata, kierownik kaliskiego przytuliska

Czy rozpoznasz zwięrzę po jego fragmencie? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 15
Na początek coś łatwego. Na zdjęciu jest:
zebra