Możliwe są burze z gradem. IMGW ostrzega

i

Autor: pixabay zdjęcie ilustracyjne

Pogoda

Niebezpieczny początek weekendu przed nami. Ostrzeżenia IMGW najwyższego stopnia w Wielkopolsce

Po środowych ulewach i burzach nie odpoczęliśmy za długo. Po przyjemnym pogodowo czwartku, czas na kolejne wysokie temperatury i gwałtowne burze. W niektórych rejonach Wielkopolski ostrzeżenie przybrało najwyższy możliwy stopień. To tam także temperatura ma przekroczyć 30 stopni.

Ostrzeżenia przed upałami na południu Wielkopolski

Cała Wielkopolska objęta jest różnego rodzaju ostrzeżeniami i jednocześnie nimi podzielona. "Najprzyjemniejszym" z nich jest ostrzeżenie pierwszego stopnia przed upałem od 30 do 32 stopni dla zachodnich i południowych powiatów Wielkopolski. Ostrzeżenie IMGW obowiązuje w powiatach: międzychodzkim, nowotomyskim, wolsztyńskim, grodziskim, leszczyńskim, kościańskim, gostyńskim, rawickim, krotoszyńskim, ostrowskim, kaliskim, ostrzeszowskim, kępińskim, oraz w miastach Leszno i Kalisz. Ostrzeżenie obowiązuje w piątek, 21 czerwca od 12:00 do 20:30.

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami dla większości Wielkopolski

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gwałtownymi burzami z gradem do 4 centymetrów średnicy. W nich mają być także porywy wiatru od 90 do lokalnie 110 km/h i opadami deszczu od 35 do 50 litrów na metr kwadratowy. Ostrzeżenie obowiązuje w powiatach północnej, centralnej, wschodniej i zachodniej Wielkopolski od 19:00 w piątek, 21 czerwca do 8:00 w sobotę, 22 czerwca.

Najgroźniejsze burze na południu Wielkopolski

W większości obszaru tam, gdzie prognozowany jest upał, burze będą miały najcięższy przebieg. Prognozuje się burze z gradem aż do 6 cm średnicy, oraz porywisty wiatr do 120 km/h. Ponadto ulewne deszcze od 35 do 50 mm. Ostrzeżenie obowiązuje w powiatach: rawickim, krotoszyńskim, ostrowskim, ostrzeszowskim i kępińskim. Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 16:00 w piątek do 8:00 rano w sobotę. Na pozostałym obszarze Wielkopolski stopień drugi. 

Zobaczcie zdjęcia burzy w lipcu 2023 roku w Poznaniu

Pierwsza w październiku burza w Lesznie
Źródło: Niebezpieczny początek weekendu przed nami. Ostrzeżenia IMGW najwyższego stopnia w Wielkopolsce