Kalisz. „Ulice Ryszarda Cieślaka” w Wieży Ciśnień

i

Autor: OKP Wieża Ciśnień w Kaliszu

KULTURA

Kalisz. „Ulice Ryszarda Cieślaka” w Wieży Ciśnień

2024-05-09 13:30

Ryszard Cieślak, wybitny artysta pochodzący z Kalisza na wystawie w rodzinnym mieście. Od piątku, 10 maja w kaliskiej Wieży Ciśnień będzie można oglądać wystawę poświęconą aktorowi.

Ryszard Cieślak urodził się 9 marca 1937 w Kaliszu, zmarł 15 czerwca 1990 w Houston w USA. Był legendarnym aktorem Teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego. Stworzył wielką, tytułową kreację w Księciu Niezłomnym Calderona - Słowackiego. W 1970 roku Cieślaka uhonorowano prestiżową, amerykańską nagrodą „Najwybitniejszego Aktora off – Broadway”. Na wystawę poświęconą Ryszardowi Cieślakowi składają się zdjęcia, plakaty, a także kostiumy ze spektakli. Mówi nam Agnieszka Woźniak, z Wieży Ciśnień.

Myślę, że skupiłyśmy się nie tylko na tym, żeby opowiedzieć historię wybitnego aktora, ale też na tym, żeby coś przekazać. Wydaje mi się, że ta wystawa nie będzie wyłącznie taką historią, ale również będzie miała odczucia wrażeniowe i myślę, że każdy wyjdzie z niej z jakąś refleksją.

Myślę, że pod kątem wizualnym ta wystawa jest właśnie połączeniem takich klasycznych elementów, z jakich buduje się wystawę, czyli m.in. fotografie, plakaty, czy elementy ze scenografii do spektakli, w których Ryszard Cieślak zagrał. Poza tymi klasycznymi elementami wprowadziliśmy też nowe technologie – dodaje Justyna Janczak.

Początek piątkowego wernisażu o 18.30.

Wystawa Ulice Ryszarda Cieślaka jest wydarzeniem towarzyszącym 64. Kaliskim Spotkaniom Teatralnym.

QUIZ. Jaka to ulica w Kielcach? Zobacz zdjęcie i odpowiedz

Pytanie 1 z 10
Ci spacerowicze znajdują się na ulicy...
Jaka to ulica w Kielcach (1)