Śmieci Kalisz

i

Autor: fot. mz Sterty odpadów zalegają i przy kamienicach w centrum miasta, i na dużych osiedlach

Cztery tony odpadów na jednym podwórku. Kalisz tonie w śmieciach. Co na to władze miasta? [WIDEO]

2020-05-23 11:28

Śmieci, wszędzie śmieci. Na blokowiskach i w centrum Kalisza piętrzą się stare meble, zepsuty sprzęt, plastik i szkło dosłownie wysypują się z przepełnionych pojemników. Tak jest od miesięcy. Ostatnio z jednego tylko podwórka w centrum wywieziono cztery tony śmieci. Urząd Miasta w końcu zareagował na te estetycznie i zapachowo nieprzyjemne okoliczności, ale też nadal apeluje do mieszkańców, by sami także dbali o własne otoczenie.

Kilka dni temu media społecznościowe obiegło zdjęcie z okolic ścisłego centrum Kalisza. Widok sterty śmieci na podwórku obok świeżo odnowionych kamienic komunalnych zszokował mieszkańców, którzy przyczyny szukają nie tylko w częstotliwości odbioru odpadów, ale też m.in. w kwarantannie i nadmiernej konsumpcji.

Zaśmiecone podwórko w śródmieściu zasmuciło między innymi regionalistę Macieja Błachowicza.

— To zdjęcie powinno obiec wszystkie kaliskie media. Ulice Piskorzewska i Złota, niedawno remontowane budynki i śmietnik. Nie szukam tutaj winnych, bo to problem systemowy, czyli taki, którego nie rozwiąże się bez zmian w systemie. Nie wiem, czy to dziki podrzut śmieci, czy też produkcja części mieszkańców tych domów, ale tak być nie może — mówi Maciej Błachowicz. —  Kaliszanie i Polacy nie różnią się jednak wielkością mózgu od mieszkańców krajów, gdzie problem rozwiązano. Skoro im się udało, to nam też.

Według Urzędu Miasta, tylko z tego jednego podwórka w śródmieściu wywieziono cztery tony śmieci.

— Tam mieszka 138 osób. Wywóz odpadów jest dwa razy w tygodniu, natomiast waga tych śmieci wyniosła około 4 ton. To rodzi pytanie, czy ktoś te śmieci podrzuca, czy to mieszkańcy sami tyle gromadzą — zastanawia się wiceprezydent Grzegorz Kulawinek. — Fakt jest taki, że wszyscy produkujemy więcej odpadów. To wynika z częstotliwości remontów, czy ostatniej kwarantanny.

Odpady na ul. Piskorzewskiej w centrum Kalisza

i

Autor: fot. MB, Facebook Tak jeszcze kilka dni temu wyglądało podwórko przy odnowionych kamienicach komunalnych w Kaliszu

Dla mieszkańców kaliskich blokowisk takie widoki to codzienność. Problem trwa od miesięcy, kiedy to opłaty za odbiór śmieci wzrosły i zmieniły się też zasady m.in. odbioru odpadów tzw. wielkogabarytowych. Wcześniej stare meble i inne duże odpady były wywożone z osiedli raz w tygodniu. Teraz to raz w miesiącu, a niebawem mają być odbierane jeszcze rzadziej. Mieszkańcy teoretycznie sami powinni uporać się z odpadami wielkogabarytowymi, wywożąc je samodzielnie do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, czyli do tzw. PSZOK, jednak w praktyce wszystko zalega tygodniami na osiedlach. Tymczasem władze miasta nadal proszą, by kaliszanie jednak nie czekali na śmieciarkę.

—  Apeluję do wszystkich mieszkańców, wielkie gabaryty należy wywozić do PSZOK-u znajdującego się przy ul. Bażanciej. Pamiętajmy o segregacji i dbaniu o czystość. Wszelkie problemy można zgłaszać do firm odbierających odpady oraz Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Kalisza – mówi wiceprezydent Kulawinek.

Do tej pory Urząd Miasta nie mógł jednak znaleźć rozwiązania tego przykrego problemu. Czarę goryczy przelał jednak śmietnik w centrum.

— Zgodnie z umową firma odbiera odpady dwa razy w tygodniu – informuje wiceprezydent Kalisza. - Po otrzymaniu zgłoszenia, skontaktowaliśmy się z firmą odbierającą odpady. Zostały one szybko zabrane z podwórek.

Dodatkowo w kilkunastu miejscach w Kaliszu, w których występują największe problemy z gromadzeniem odpadów, zostaną postawione dodatkowe pojemniki. Nie wiadomo, o jakich konkretnie lokalizacjach jest mowa. Tam, gdzie nie będzie to możliwe, zwiększona zostanie częstotliwość odbioru śmieci.

Władze miasta wspólnie z radnymi od miesięcy głowią się też nad nowym sposobem naliczania opłat za odbiór odpadów. Nowej metody nie opracowano do dzisiaj.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE