cmentarz ukraiński

i

Autor: Peżot - Praca własna, CC BY-SA 4.0/Wikipedia

rewitalizacja

Kalisz. Rusza rewitalizacja cmentarza żołnierzy ukraińskich

2023-10-24 9:48

Jest największym w Polsce – zachowanym - wojskowym cmentarzem ukraińskim i właśnie przejdzie gruntowną rewitalizację. Ruszają prace na nekropolii w Kaliszu-Szczypiornie, gdzie pochowani są m.in. żołnierze atamana Petlury.

Miasto dostało na ten cel ponad 760 tysięcy złotych z Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków.

Dzięki temu – na miejscu - zostaną wykonane prace archeologiczne, będą nowe rzędy mogił, zostanie również zrekonstruowany obelisk z 1920 roku.

Będą o tyle ciekawe, że każdy krzyż będzie miał metalową obwódkę, niektóre będą puste w środku, ponieważ zachował się tylko ślad po tej mogile i nic więcej. Nie wiadomo kto tam leży konkretnie. Inne krzyże będą miały fragment tego kamienia, który się zachował a inne będą całe wypełnione. Zostanie odtworzony całkowicie obelisk.

Mówi nam Anna Woźniak z Wydziału Kultury UM w Kaliszu.

Umowa z wykonawcą rewitalizacji jest już została podpisana. Cmentarz jest w rejestrze zabytków i wszystkie prace prowadzone będą pod okiem konserwatora zabytków.

Nekropolia powstała w 1914 roku. Po II Wojnie Światowej - została całkowicie zniszczona. Odnowiono ją pod koniec XX wieku. Teraz przejdzie generalną rewitalizację. 

Jaką postacią z horroru jesteś? Ten quiz pokazuje straszną prawdę!

Pytanie 1 z 7
Jak lubisz spędzać wolny czas