Poprzednio udało się zebrać ponad 23 tysiące złotych. Środki te zostały przeznaczone na sfinansowanie II części należności za zrealizowane w 2022 roku prace przy grobowcu Thanów i Hintzów (ponad 13 tysięcy) na cmentarzu ewangelickim oraz na konserwację nagrobka Marii ze Świtalskich Czarnieckiej, zmarłej w 1913 r., z nekropolii katolickiej. Celem tegorocznej kwesty jest zebranie środków na konserwację mocno zdegradowanego pomnika Anny ze Stokowskich Radwan Babskiej z 1919 roku z cmentarza rzymskokatolickiego.
W Kaliszu od 23 lat organizujemy kwesty, zbiórki publiczne do puszek na nagrobki wskazane przez nasz zespół przy współpracy z Miastem i konserwatorem zabytków. Mamy już wyznaczone dwa cele. Chcielibyśmy dokończyć prace przy sarkofagu rodzin Thanów i Hintzów na cmentarzu ewangelickim oraz odnowić kolejny nagrobek, gdzie podmurówka kamienna grozi przewróceniem, a na niej znajduje się piękna fotografia zmarłej. Kiedyś ten cmentarz pełen był takich fotografii. Niestety często ulegają zniszczeniu – mówi dr Jarosław Dolat, przewodniczący Komisji Opieki nad Zabytkami PTTK Oddział w Kaliszu.
Jest to pomnik nagrobny w formie stożka z krzyżem. Krzyż ma formę drzewa. Jako element dekoracyjny występują liście bluszczu. Takie obiekty są cenne ze względu na swoją formę, jak i czas, z którego pochodzą. Pochowana tu pani Anna była kaliszanką. Niestety nie udało się dotrzeć do bliższych informacji na jej temat. Wiemy, że zmarła w bardzo młodym wieku, pozostawiając męża i dzieci – dodaje Anna Woźniak, główna specjalistka do spraw ochrony zabytków w kaliskim magistracie.
Kwestujących będzie można spotkać na cmentarzu komunalnym oraz na cmentarzu miejskim przy Rogatce.