23. kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nekropolii w Kaliszu

i

Autor: mraj

KWESTA

23. kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nekropolii w Kaliszu

2023-10-24 7:50

Już po raz 23. będą kwestować na rzecz ratowania zabytkowych nekropolii w Kaliszu. Akcja odbędzie się 1 listopada. Tegoroczna zbiórka przeznaczona zostanie na odnowienie nagrobka Anny ze Stokowskich Radwan Babskiej, który znajduje się na rzymskokatolickim Cmentarzu Miejskim przy kaliskiej Rogatce.

Poprzednio udało się zebrać ponad 23 tysiące złotych. Środki te zostały przeznaczone na sfinansowanie II części należności za zrealizowane w 2022 roku prace przy grobowcu Thanów i Hintzów (ponad 13 tysięcy) na cmentarzu ewangelickim oraz na konserwację nagrobka Marii ze Świtalskich Czarnieckiej, zmarłej w 1913 r., z nekropolii katolickiej. Celem tegorocznej kwesty jest zebranie środków na konserwację mocno zdegradowanego pomnika Anny ze Stokowskich Radwan Babskiej z 1919 roku z cmentarza rzymskokatolickiego. 

W Kaliszu od 23 lat organizujemy kwesty, zbiórki publiczne do puszek na nagrobki wskazane przez nasz zespół przy współpracy z Miastem i konserwatorem zabytków. Mamy już wyznaczone dwa cele. Chcielibyśmy dokończyć prace przy sarkofagu rodzin Thanów i Hintzów na cmentarzu ewangelickim oraz odnowić kolejny nagrobek, gdzie podmurówka kamienna grozi przewróceniem, a na niej znajduje się piękna fotografia zmarłej. Kiedyś ten cmentarz pełen był takich fotografii. Niestety często ulegają zniszczeniu – mówi dr Jarosław Dolat, przewodniczący Komisji Opieki nad Zabytkami PTTK Oddział w Kaliszu.

Jest to pomnik nagrobny w formie stożka z krzyżem. Krzyż ma formę drzewa. Jako element dekoracyjny występują liście bluszczu. Takie obiekty są cenne ze względu na swoją formę, jak i czas, z którego pochodzą. Pochowana tu pani Anna była kaliszanką. Niestety nie udało się dotrzeć do bliższych informacji na jej temat. Wiemy, że zmarła w bardzo młodym wieku, pozostawiając męża i dzieci – dodaje Anna Woźniak, główna specjalistka do spraw ochrony zabytków w kaliskim magistracie.

Kwestujących będzie można spotkać na cmentarzu komunalnym oraz na cmentarzu miejskim przy Rogatce.​

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE