Kalisz. Kierowca chciał uniknąć odpowiedzialności i zamienił się miejscami z pasażerem

i

Autor: mraj zdj. archiwalne

BEZPIECZEŃSTWO NA DRODZE

Kalisz. Kierowca chciał uniknąć odpowiedzialności i zamienił się miejscami z pasażerem

2024-01-12 20:12

Chciał oszukać policjantów. Mowa o kierowcy busa, który wpadł w ręce kaliskich funkcjonariuszy. Mężczyzna przekroczył dozwoloną prędkość. Po tym, jak został zatrzymany do kontroli, zamienił się miejscem z pasażerem. Zarówno kierowca, jak i pasażer muszą liczyć się z konsekwencjami.

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu zatrzymali na terenie powiatu kaliskiego kierowcę busa. W miejscu, gdzie obowiązuje 50 km/h, mężczyzna jechał z prędkością ponad 80 km/h. Po sygnale kierowca busa zatrzymał się kilkadziesiąt metrów za radiowozem. Następnie nie zważając na podchodzących policjantów, zamienił się miejscami z pasażerem. Nie uszło to uwadze funkcjonariuszy, którzy wylegitymowali obu mężczyzn.

Już po chwili okazało się, że pasażerem auta, który po zatrzymaniu przesiadł się za kierownicę był 20-letni mieszkaniec powiatu kaliskiego. Kierowcą, który przekroczył dopuszczalną prędkość - 16-latek, który nie posiada uprawnień do kierowania - mówi podkom. Anna Jaworska - Wojnicz, rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu.

Sporządzone przez policjantów w tej sprawie materiały, już wkrótce zostaną przekazane do sądu, który zdecyduje o dalszym losie nastolatka. Konsekwencji nie uniknął również 20-latek, który udostępnił pojazd nastolatkowi. Zgodnie z art. 96 Kodeksu wykroczeń właściciel, posiadacz lub użytkownik, który na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu dopuszcza do prowadzenia pojazdu osobę niemającą wymaganych uprawnień, podlega każe grzywny w wysokości 300 zł.

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy w skróconej wersji. Czy zdałbyś test za pierwszym razem?

Pytanie 1 z 10
Czy w tej sytuacji kierowca ma obowiązek włączyć kierunkowskaz, by zasygnalizować zmianę pasa ruchu z lewego na prawy?
Sytuacja