orkiestra

i

Autor: Filharmonia Kaliska/fb

kultura i pieniądze

Kalisz. Ministerstwo dołoży do Filharmonii Kaliskiej?

2023-10-30 10:10

Jest jedyną w regionie i władze Kalisza chcą by współprowadziło ją – wraz z miastem – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mowa o Filharmonii Kaliskiej, która obecnie jest na utrzymaniu przede wszystkim samorządu. Ten od lat zabiega o współpracę z resortem kultury i kto wie, może w końcu się uda.

Umowa ma być podpisana jeszcze w tym roku. Przynajmniej tak chcą władze Kalisza, które zaprosiły Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego do współprowadzenia Filharmonii Kaliskiej.

Temat nie jest nowy. Takie wsparcie resortu kultury oznaczałoby przede wszystkim większe pieniądze. A te na pewno przydadzą się na budowę nowej sali koncertowej, którą filharmonikom chcą postawić władze Kalisza.

Staramy się tak zaprogramować tą inwestycję, żeby ona była możliwa do sfinansowania w Kaliszu i wykonania. Mam nadzieję, że na dniach będziemy mogli poinformować o podpisaniu umowy, czy porozumienia z Ministerstwem Kultury  i wtedy Filharmonia stanie się instytucją współprowadzoną przez Ministerstwo, co otwiera nam nowe możliwości pozyskiwania środków, chociażby z budżetu centralnego lub z UE.

Mówi nam prezydent Kalisza Krystian Kinastowski.

Obecnie filharmonia nie ma własnej sali koncertowej. Korzysta z sali UAM-u.

Ta dedykowana muzykom – ma powstać przy ulicy Majkowskiej, na terenie dawnej bazy KLA.

W przyszłym roku Filharmonia Kaliska będzie świętować 50-lecie istnienia.

Quiz. Co wiesz o Halloween? Odpowiedz na 11 przerażających pytań

Pytanie 1 z 11
Kiedy obchodzi się Halloween?