„Alina” w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej

i

Autor: b

KULTURA

„Alina” w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej

2023-10-24 12:30

„Alina” to tytuł najnowszej wystawy, którą można oglądać w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej. Na ekspozycji prezentowane są dzieła Aliny Szapocznikow jednej z najwybitniejszych dam polskiego rzeźbiarstwa.

Jej prace pochodzą z kolekcji Galerii Loevenbruck w Paryżu. Na wystawie prezentowane są 33 formy rzeźbiarskie i 20 rysunków z tej kolekcji.

Dla wielu z państwa będzie to zaskoczenie, bo przede wszystkim są to prace warsztatowe, prace, które pewnie docelowo nigdy nie miały trafić na żadną ekspozycję. To są małe formy, które jednocześnie świetnie oddają to, jaką artystką była Alina Szapocznkow, jak bardzo w sztuce przekraczała granice, jak bardzo poszukiwała, jak bardzo dekonstruowała rzeźbę, jak próbowała wszystko ogarnąć uczucia, które nią targały, a jednocześnie zachować pełny artystyczny obiektywizm – mówi Małgorzata Paszylka-Glaza, kuratorka wystawy.

Alina Szapocznikow (1926-1973) to jedna z „najwybitniejszych dam polskiego rzeźbiarstwa", która na trwałe wpisała się w dzieje polskiej sztuki współczesnej tematyką swoich rzeźb (kobiety) i niezwykłymi eksperymentami rzeźbiarskimi. Urodziła się 16 maja 1926 roku w Kaliszu i to Kalisz, jako miejsce urodzenia, staje się wręcz naturalnym miejscem pokazania prac artystki.

Ile wiesz o Oldze Tokarczuk? Polska noblistka to niezwykle ciekawa postać!

Pytanie 1 z 10
Choć Olga Tokarczuk urodziła się w lubuskim Sulechowie, kojarzona jest z innym miastem, które zresztą zamieszkuje. O jaką miejscowość chodzi?