kot

i

Autor: pixabay

Społeczne

Zwierzaki w autobusach KLA pojadą za darmo - radni Kalisza przegłosowali uchwałę w tej sprawie

2024-01-26 14:33

Podczas wczorajszej (25.01) sesji Rady Miasta Kalisza radni przegłosowali uchwałę w sprawie darmowych przejazdów dla zwierząt w autobusach Kaliskich Linii Autobusowych. Do tej pory czworonogi musiały mieć bilet, gdy ich właściciele mogli jechać za darmo.

Rok temu Kaliskie Linie Autobusowe wprowadziły bezpłatne przejazdy autobusami dla mieszkańców. Pasażerowie nie muszą też płacić za przewóz rowerów albo wózków, ale swoim zwierzętom bilet już kupić musieli. To wydawało się radnemu miejskiemu Tomaszowi Wasiakowi absurdalne, dlatego w tej sprawie złożył interpelacje, a w niej wniosek o darmowe przejazdy dla zwierząt. Radnym Kalisza przedstawiono więc projekt uchwały w tej sprawie. Wczoraj (25.01) podczas sesji miejskiej rajcy jednogłośnie zdecydowali o zniesieniu opłat za przewóz czworonogów.

To dziwne, że przez tyle lat funkcjonowania rady miasta Kalisza nikt się nie dopatrzył, że te zwierzęta potrzebują darmowego biletu. Bardzo się cieszę, że udało się to przegłosować - mówi radny Wasiak. 

Zdarzało się, że mieszkańcy musieli płacić kary za brak biletu dla czworonoga. 

To nie były przypadki jednorazowe, bo ludzie nie wiedzieli, że ich pies czy kot musi mieć bilet. Rozumiem, że nieznajomość prawa szkodzi, ale wydawało się logiczne, że skoro wsiadam z małym pieskiem do autobusu, to dlaczego mam za niego płacić. Trzymam go na kolanach czy w jakimś tam koszyczku. Niestety jednak kontrolerzy bardzo często wystawiali z tego powodu mandaty, czasami nawet kierowcy wypraszali takie osoby z autobusu. Mam nadzieję, że teraz nie będzie już do tego dochodzić - dodaje radny Tomasz Wasiak. 

Nowe przepisy wejdą w życie za dwa tygodnie.