Budżet Obywatelski 2021

i

Autor: fot. Unsplash, ilustracyjne

Za tydzień głosowanie w Budżecie Obywatelskim Kalisza. "Pomysłowość nie zna granic"

2020-10-09 13:16

Nieco ponad tydzień został do glosowania w kolejnej edycji budżetu obywatelskiego w Kaliszu. Projekty mieszkańców na razie jeszcze są weryfikowane przez Urząd Miasta, ale już wiadomo, że kaliszanie zgłosili sporo interesujących propozycji.

Podobnie jak w minionych latach, kaliszanie chętniej zgłaszali projekty inwestycji w ich najbliższej okolicy, na osiedlach.

– Wśród propozycji znalazły się m.in. imprezy kulturalne, remonty dróg i zadania, których celem jest tworzenie lub rozwijanie istniejących już miejsc zielonych – mówi Anna Błaszczyk z Urzędu Miasta w Kaliszu. Po raz pierwszy w tym roku miasto przeznaczyło osobną pulę pieniędzy na projekty ekologiczne.

Wiele projektów to nowatorskie pomysły, które być może w głosowaniu przyciągną uwagę szerszego grona.

– Pomysłowość kaliszan nie zna granic. Pojawiają się projekty inne niż do tej pory. To na przykład ogród deszczowy na Rozmarku, kaliski ogród z pasieką na terenach Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, festiwal gier planszowych czy trampolinowy plac zabaw w Parku Przyjaźni

– dodaje Anna Błaszczyk.

To kaliszanie zdecydują, czy warto wydać miejskie pieniądze na takie projekty.

Głosowanie ruszy 19 października i potrwa pięć dni. Można głosować w internecie oraz tradycyjnie – poprzez wrzucenie karty do urny.

Pula budżetu obywatelskiego w Kaliszu to tym razem 3 700 000 zł. 700 000 zł ma iść na zadania ogólnomiejskie, w tym 400 000 zł na projekty tzw. zielone. 3 000 000 zł przeznaczono na zadania osiedlowe.

W minionych latach nie wszystkie projekty okazały się trafione. To m.in. kontrapas na ul. Śródmiejskiej, zgłoszony w pierwszej edycji budżetu obywatelskiego jako droga rowerowa, a także ławki i altany na ul. Poznańskiej, które – wg mieszkańców tej okolicy – stały się ulubionym miejscem do picia i głośnych imprez pod chmurką. O tej sprawie pisaliśmy tutaj: Altany na Korczaku zostają. Dlaczego urząd zmienił zdanie? 

Mieszkańcy krytykowali także inwestycje w szkołach, które były zgłaszane do Budżetu Obywatelskiego i wybierane w głosowaniu. Zgodnie z zasadą tej inicjatywy, do projektu wybranego w budżecie obywatelskim swobodny dostęp powinni mieć wszyscy mieszkańcy, a nie tylko np. uczniowie wybranej szkoły, jak było w przypadku wielu takich inwestycji w kaliskich placówkach edukacyjnych. Kilka miesięcy temu radni zmienili regulamin budżetu obywatelskiego tak, by podobne problemy już się nie powtarzały.

Wystartowała kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego Płocka
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE