Fortepian koncertowy Calisia z 1958 roku

i

Autor: fot. Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku Fortepian koncertowy "Calisia" z 1958 roku. To jeden z zaledwie jedenastu egzemplarzy

Wyjątkowy fortepian trafił do Opatówka [ZDJĘCIA]

2020-12-23 13:19

Kolejny instrument do kolekcji. Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku koło Kalisza otrzymało fortepian koncertowy „Calisia” wyprodukowany w 1958 roku. To rzadki egzemplarz, takich modeli jest bowiem w całym kraju zaledwie kilkanaście.

Wyprodukowany w kaliskiej fabryce Fibigerów, ale do Opatówka trafił z Warszawy – a konkretnie z Zespołu Szkół Muzycznych nr 1. Fortepian koncertowy „Calisia” model M-280 o numerze fabrycznym 50002. Takich instrumentów nad Prosną powstało zaledwie jedenaście, produkowano je tylko przez kilka lat na przełomie lat 50 i 60. Do teraz przetrwały niemal wszystkie egzemplarze.

Jest to trzeci wyprodukowany w fabryce egzemplarz tego modelu.

W muzeum w Opatówku jest największa kolekcja pianin i fortepianów w kraju, to ponad 50 instrumentów produkowanych w Polsce w ciągu dwustu lat.

Sprowadzony tam egzemplarz jest drugim w regionie – pierwszy rok temu trafił do miejsca, w którym powstał – czyli do budynku dawnej fabryki w Kaliszu. Obecnie mieści się tam hotel.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE