Tak zmieniały się kaliskie blokowiska. Te zdjęcia robią wrażenie

i

Autor: fot. mir, eska.pl

Tak zmieniały się kaliskie osiedla. Poznajecie te miejsca? [STARE ZDJĘCIA]

2020-12-21 13:58

Osiedla Widok i Kaliniec na fotografiach sprzed niemal pół wieku. Teraz może je zobaczyć każdy, kto wybierze się na spacer ulicą Serbinowską w Kaliszu. Tam, na ogrodzeniu IV Liceum Ogólnokształcącego, zawisły reprodukcje zdjęć z lat 70. i 80. Czy rozpoznacie na nich dzisiejsze okolice ulic Serbinowskiej, Podmiejskiej i Widok?

Wystawa plenerowa „Widok na Serbinowską” to pierwsza odsłona cyklu „Nasze rewiry” realizowanego wspólnie przez fundację „Nasza Historia” i kaliską Miejską Bibliotekę Publiczną.

Ekspozycja miała być prezentowana w jednej z czytelni, ale ze względu na pandemiczne ograniczenia zdecydowano, że reprodukcje lepiej pokazać na zewnątrz, tak by zdjęcia mogło zobaczyć jak najwięcej osób – także mieszkańców osiedli Widok i Kaliniec.

– Lubimy przeglądać stare zdjęcia, ale kilka dekad temu nie wszyscy mieli aparaty fotograficzne, nie wszyscy dokumentowali życie na podwórkach czy budowę osiedli. Z tego powodu tak cenne są zdjęcia gromadzone przez Wirtualne Muzeum Fotografii Kalisza oraz fundację „Nasza historia” kierowaną przez Tomasza Chlebbę. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą sobie przypomnieć jak, wyglądała i powstawała ta część miasta. To było niedawno, ale czas zaciera wspomnienia

– mówi Robert Kuciński, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kaliszu.

Oficjalne otwarcie ekspozycji 22 grudnia o 11:00.

Na eska.pl prezentujemy fragmenty tej wystawy. Po więcej musicie osobiście wybrać się na ul. Serbinowską.

Czy poznajecie te miejsca? Być może rozpoznacie osoby na tych wyjątkowych fotografiach?