Wolica

i

Autor: MZ

zdrowie

Wolica. Prawie pół tysiąca pacjentów w rok - duże zainteresowanie rehabilitacją odechową

2024-01-29 10:05

Zainteresowanie nie słabnie. Ponad 450 pacjentów w 2023 roku skorzystało z rehabilitacji oddechowej w Szpitalu Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy pod Kaliszem. Dwa lata temu uruchomiono tam specjalny oddział, który pomaga pacjentom z pocowidowymi kłopotami. To m.in. dla takich miejsc jak Wolica zbierane były środki podczas 32. finału WOŚP.

Prawie pół tysiąca pacjentów w rok. Na rehabilitacji oddechowej w Szpitalu Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy pod Kaliszem.

Oddział działa od dwóch lat i służy w dużej mierze pacjentom z pocovidowym uszkodzeniem układu oddechowego.

Ma ponad 20 łóżek, które praktycznie cały czas są zajęte.

- Turnus rehabilitacyjny trwa 3 tygodnie - mówi kierownik oddziału Krzysztof Szubert.

Rehabilitacja oddechowa polega na tym, żeby zapobiec inwalidztwu oddechowemu, poprawić wydolność. Przede wszystkim jest to cały zestaw ćwiczeń oddechowych, gdzie pacjenta uczymy prawidłowo oddychać przeponą, nauczyć właściwego utrzymania wdechu do wydechu. Ale nie tylko ćwiczenia oddechowe, również trening wytrzymałościowy, ćwiczenia ogólnousprawniające, aby ta kondycja ogólna pacjenta i komfort oddychania uległ poprawie.

Najmłodszy pacjent oddziału miał 23 lata.

Przypomnijmy - w tym roku WOŚP zagrała właśnie z myślą o pacjentach takich oddziałów. 32. finał miał hasło: „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych".

QUIZ: Którą Magdą Gessler jesteś?

Pytanie 1 z 11
Znajomy nagrywa cię na imprezie. Co robisz?
Magda Gessler nagrana przez Palikota! TO wyciekło do sieci...