W Zespole Szkół nr 1 w Liskowie powstanie Branżowe Centrum Umiejętności

i

Autor: Powiat kaliski

EDUKACJA

W Zespole Szkół nr 1 w Liskowie powstanie Branżowe Centrum Umiejętności

2023-07-12 9:44

Zespół Szkół nr 1 w Liskowie w powiecie kaliskim ma powód do radości. To właśnie tam powstanie Branżowe Centrum Umiejętności. Będzie to pierwsze i jedyne w Polsce Branżowe Centrum Umiejętności w dziedzinie mechanizacji rolnictwa.

Powstanie Branżowego Centrum Umiejętności zabezpieczy tym samym kształcenie kadr na potrzeby nowoczesnego rolnictwa. Bardzo trudno jest utrzymać szkoły średnie na wsi, zwłaszcza daleko od dużego miasta. Tym większe jest to dla nas wyzwanie – mówi Krzysztof Nosal, starosta kaliski 

Tak naprawdę ostatnie czasy pokazują, jak bardzo potrzeba jest nam dobrych nowoczesnych szkół zawodowych, bo tak naprawdę, dzisiaj rynek pracy nastawiony jest na zawody techniczne. Ta umowa na powstanie branżowego centrum umiejętności w Liskowie na pewno pomoże tej szkole stać się bardziej nowoczesną i odpowiadać na potrzeby zarówno uczniów, jak i na potrzeby rynku pracy.

Szkoła w Liskowie jest jedną z 14 pierwszych, które podpisała umowę na budowę centrum. Realizacja projektu polegać będzie na budowie dwóch obiektów i wyposażeniu w sprzęt dedykowany branży mechanizacji rolnictwa oraz realizacji działalności szkoleniowej i innowacyjnej.

Duma jest tym większa, że Ministerstwo Edukacji i Nauki chce wybudować w ramach tego programu 120 takich centrów w Polsce. W branży mechanizacja rolnictwa jedyne centrum, które będzie w Polsce, powstanie właśnie w Liskowie.  W pierwszym rozdaniu zostało podpisane 14 umów i Szkoła w Liskowie jest właśnie w tej pierwszej 14. Myślę, że jeszcze nigdy w tę szkołę nikt nie zainwestował takich pieniędzy. Jest to 13 000 000 zł netto po stronie ministerstwa oraz 3 000 000 złotych po stronie powiatu kaliskiego - dodaje starosta kaliski

Powstanie Branżowego Centrum Umiejętności ma zająć rok.

W Zespole Szkół nr 1 w Liskowie powstanie Branżowe Centrum Umiejętności

i

Autor: Powiat kaliski

Hity ze sklepików szkolnych sprzed lat. Sprawdź, czy je pamiętasz!

Pytanie 1 z 9
Która guma była długa jak taśma?