stypendia prezydenta kalisza

i

Autor: fot. Katarzyna Ciupek, Urząd Miasta Kalisza/materiały prasowe Laureaci stypendiów Prezydenta Miasta Kalisza z wiceprezydentem Grzegorzem Kulawinkiem i Grażyną Dziedziak, naczelniczką Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Kalisza

kultura

Twórcy z Kalisza ze stypendiami prezydenta

2023-06-12 6:45

Artyści z Kalisza ponownie wyróżnieni. Pięcioro twórców otrzymało stypendia Prezydenta Miasta. Stypendia wynoszą od 9 do 12 tysięcy zł jednorazowego wsparcia. Dzięki temu twórcy będą mogli zrealizować swoje projekty m.in. muzyczne, malarskie i filmowe.

Takie wsparcie dla artystów przyznawane jest od zeszłego roku. Tym razem stypendia wręczono 11 czerwca w Villi Calisia. Nagrodzonym gratulowali Grzegorz Kulawinek, wiceprezydent miasta i Grażyna Dziedziak, naczelniczka Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki w kaliskim magistracie.

Jak informuje Katarzyna Ciupek z Urzędu Miasta Kalisza, w tym roku stypendia otrzymali:

Michał Kaczmarczyk (stypendium 12.000 zł) - urodzony w Kaliszu muzyk, gitarzysta, laureat międzynarodowych konkursów muzycznych. Współpracuje z wybitnymi polskimi i zagranicznymi muzykami jazzowymi.

Stypendium pozwoli mu na realizację nagrania i wydanie debiutanckiej płyty pt. „Michał Kaczmarczyk Trio”.

Adam Stelmaszak (stypendium 11.000 zł) - urodzony w Kaliszu, absolwent Reżyserii filmowej Wrocławskiej Szkoły Filmowej. Autor filmów krótkometrażowych i promocyjnych.

W ramach stypendium zamierza wyprodukować trzy filmy opowiadające o „wymierających” zawodach pt.„ Lokalni legendarni”.

Anna Wytych-Wierzgacz (stypendium 9.000 zł) - kaliszanka, doktor sztuki w dyscyplinie sztuki muzyczne, wykładowczyni specjalności choreografia i techniki tańca na Akademii Muzycznej w Łodzi, nauczycielka Policealnego Studium Animatorów Kultury w Kaliszu. Współpracuje z teatrami w całej Polsce. Wielokrotnie nagradzana autorka choreografii i projektów.

W ramach stypendium przygotuje spektakl teatru tańca pt: “Ręce matki” z wykorzystaniem tekstów literackich oraz elementów tańca dramatycznego.

Maria Kubiaczyk (stypendium 9.000 zł) – studentka, aktywnie działająca w młodzieżowym środowisku kulturalnym, współpracująca z miejskimi instytucjami kultury w Kaliszu.

Dzięki stypendium przygotuje publikację online zatytułowaną „Lśnienie Magazyn”, stanowiącą przestrzeń dla młodych twórców, którzy chcą podzielić się swoją miłością do sztuki.

Wiktor Jerzy Jędrzejak (stypendium 9.000 zł) – kaliski artysta malarz. Autor wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Wielokrotnie wyróżniany i nagradzany za działalność artystyczną.

Stypendium zostanie przeznaczone na autobiografię artysty, podsumowującą jego działalność w latach 1980-2023, która zostanie zaprezentowana podczas autorskiej wystawy.

Podczas uroczystości wystąpili także laureaci Międzynarodowego Konkursu Wokalnego „Viva Calisia”.