760 lat Statutu Kaliskiego

i

Autor: fot. Urząd Miasta Kalisza/Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej

historia

To był przełom. Dziś rocznica ogłoszenia Statutu Kaliskiego

2024-08-16 10:13

760 lat od ogłoszenia Statutu Kaliskiego. Ta rocznica przypada dokładnie 16 sierpnia, bo tego dnia w 1264 roku książę Bolesław Pobożny wydał ten zbiór praw dla Żydów w Wielkopolsce. O okolicznościach powstania tego dokumentu i jego wpływie na losy kaliszan w średniowieczu będzie mowa w kaliskim muzeum.

Złożony z 36. punktów, statut kaliski był przełomowym, bo pierwszym takim dokumentem regulującym sytuację prawną Żydów w Polsce. Jak podaje portal culture.pl,

– Legislacja ta, zatwierdzona w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego, a później potwierdzana przez kolejnych władców Rzeczypospolitej Obojga Narodów, pełnić miała przez wieki rolę podstawowej regulacji sytuacji prawnej Żydów w Polsce.

O roli tego dokumentu w życiu ówczesnego społeczeństwa będzie mowa w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej. Spotkanie już w czwartek, 22 sierpnia, o godzinie 17:00 w MOZK przy ul. Kościuszki 12.

– Czy Statut Kaliski spełnił zamierzoną przez księcia Bolesława Pobożnego rolę pierwszego dokumentu chroniącego prawa mniejszości narodowej na ziemiach polskich? Czym dysponowała społeczność żydowska, a co było potrzebne królowi? W programie wykład, dyskusja, prezentacja warsztatu menniczego z czasów Mieszka Starego oraz judaików ze zbiorów MOZK

– czytamy w zaproszeniu na wydarzenie.

Wstęp na spotkanie jest wolny.