27 La Strada w Kaliszu - dzień drugi

i

Autor: Marta Rajewska

Teatr i muzyka na ulicy! Taka była 27. LA STRADA w Kaliszu [ZDJĘCIA, WIDEO]

2020-08-30 16:02

To były wyjątkowe trzy dni. W Kaliszu odbył się już 27. Międzynarodowy Festiwal Artystycznych Działań Ulicznych LA STRADA. Wszystko odbywało się na Głównym Rynku i placu przy Centrum Kultury i Sztuki.

27. La Strada rozpoczęła się w piątek (28 sierpnia). Na początek wystąpił Traditional Dixieland Jazz Band z muzycznym performancem, któremu towarzyszyli studenci z kaliskiego Studium Animatorów Kultury. Następnie zaprezentował się Teatr Migro ze spektaklem "DROM- ścieżkami Romów". Publiczność zgromadzona na płycie Głównego Rynku miała również okazję zobaczyć przedstawienie pt."Noe" w wykonaniu Walnego Teatru. Na zakończenie wystąpili Muzikanty z "Objazdowym niemym kinem."

Sobota (29 sierpnia) to drugi dzień 27. LA STRADY. Na początek wystąpił Teatr Kubika, który wprowadził widzów w świat pantomimy, cyrku i klaunady. Zaraz po nich na płycie Głównego Rynku pojawił się Kraków Street Band znany m.in. z programu Must Be The Music, który zaprezentował publiczności sporą dawkę muzyki. Kolejne dwa spektakle odbyły się na placu Centrum Kultury i Sztuki. Jako pierwsi pojawili się aktorzy z Warszawskiego Centrum Pantomimy ze spektaklem “ONCE”, którzy przedstawili historię dwojga zakochanych w sobie ludzi. Świat się przebudził jednak ona i on poczuli się w tym świecie uwięzieni. Odlecieli na kieszonkowej komecie, wznosząc się wyżej i wyżej wprost do gwiazd. Gdy ona ześlizgnęła się on chwycił ją za rękę i zniknęła w jego dłoni. Oboje zasnęli, a każde z nich bało się obudzić to drugie.

Sztuka Teatru Pantomimy, sztuka poza słowami, celowo używamy tego terminu, że nie bez słów, bo przecież nie chodzi nam o to, żeby po prostu nie mówić to byłoby dość proste. Chodzi nam o to, żeby znaleźć takie treści, które naszym zdaniem pełniej da się wyrazić bez używania słów. Sztuka poza słowami ma to do siebie, że jej interpretacja zależy od wrażliwości widza, wyobraźni widza co bardzo ważne od doświadczeń osobistych widza. My prezentujemy jakąś historię, która można powierzchownie odebrać i zrozumieć.

Mówi Bartłomiej Ostapczuk, dyrektor artystyczny Warszawskiego Centrum Pantomimy.

Na sam koniec kaliszanie mieli okazję obejrzeć “Poemat o słońcu i księżycu” w wykonaniu Kliniki Lalek. To plenerowe widowisko wśród płonących mandali ognia, z udziałem dużych lal i masek a także niezwykłymi jeżdżącymi obiektami i latającym smokiem.

W niedzielę (30 sierpnia) zaprezentował się Teatr MUMERUS ze spektaklem "Pieśń gminna". Niestety, ze względu na niekorzystne warunki pogodowe, pozostałe spektakle nie odbyły się.

Artyści na ulicach Kalisza