Muzeum Okręgowie Ziemi Kaliskiej zachęca do udziału w konkursie na najstarszą ozdobę choinkową

i

Autor: Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej

Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej zachęca do udziału w konkursie na najstarszą ozdobę choinkową

2020-12-10 11:46

​Choinka to jeden z symboli zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. A zwyczaj ubierania tego świątecznego drzewka pojawił się w Polsce na przełomie XVIII i XIX wieku. Jak kiedyś dekorowano choinki, co się na nich pojawiało? Odpowiedzi na te pytania szuka Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej i zaprasza do konkursu na najstarszą ozdobę choinkową.

Zwyczaj dekorowania choinki pojawił się w Polsce na przełomie XVIII i XIX wieku. Wcześniej w polskich domach wieszano pod sufitem tzw. podłaźniczkę, czyli gałązkę zielonego drzewa iglastego, jemiołę bądź jeszcze wcześniej w kącie izby dekorowano snop zboża. Małe jabłka, orzechy, ciasteczka, pierniczki, dekoracje ze słomy, drewna i papieru były pierwszymi ozdobami. W bogatych domach pojawiały się cukierki i szklane bombki.

Jak jeszcze dekorowano świąteczne drzewka? Co się na nich pojawiało? Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej poszukuje najstarszych ozdób choinkowych i z tej okazji zachęca do udziału w konkursie.

Zachęcamy do poszukiwań wśród swoich dekoracji choinkowych najstarszej ozdoby wieszanej na choince i dołączenia do niej choć krótkiej historii skąd się wzięła w naszym domu. Może to pamiątka rodzinna? A może wykonał ją ktoś z naszych bliskich?

Mówi Kalina Grabińska, z Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej.

Zdjęcia ozdób należy przesyłać na adres: grabinska@muzeumwkaliszu.pl. Konkurs trwa do 18 grudnia br.

Morowe powietrze - Festyn Archeologiczny na kaliskim Zawodziu