Książki w śmietnikach to niestety częsty widok. Ostatnio na kaliskim osiedlu Widok wyrzucono kilkadziesiąt książek, m.in. lektur szkolnych, w tym prawdopodobnie pierwsza edycja „Szatana z siódmej klasy” Kornela Makuszyńskiego. Książka mogła być wydana jeszcze przed wojną, w 1937 roku, nakładem nieistniejącego już wydawnictwa Gebethner i Wolff. Książki jednak nie udało się ponownie tam znaleźć. Być może zabrał ją jakiś kolekcjoner?
Jeśli opróżniasz biblioteczkę po babci i nie wiesz, co zrobić ze starymi książkami – to nie wyrzucaj ich na śmietnik. Spróbuj dać im drugie życie.
Przede wszystkim przejrzyj książki i oceń ich stan. Książek bardzo zniszczonych, z brakującymi stronami itd. możesz od razu się pozbyć. Jeśli nie można ich przeczytać, to już nikomu się do niczego już nie przydadzą. Takie książki możesz oddać na makulaturę albo wrzucić do pojemnika na papier.
Jeśli książki są w dobrym stanie, masz kilka opcji:
1. UWOLNIJ JE. Książki można zostawić w specjalnie do tego przeznaczonych punktach. Takie „uwolnione” z domowych półek książki po prostu krążą między ludźmi. Zostawiasz książki w bezpiecznym miejscu, a one znajdują nowych czytelników. W Kaliszu takie punkty działają m.in. w galerii Amber i na pl. Jana Pawła II, gdzie jest ogólnie dostępna półka. Akcję koordynuje Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu.
2. MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE itp. Daj ogłoszenie na w internecie, np. na grupach typu „Oddam za darmo” na Facebooku. Wrzuć zdjęcie i listę tytułów. Popytaj też wśród rodziny i znajomych.
3. BIBLIOTEKA. Zanieś książki do lokalnej czytelni. Bibliotekarze na miejscu mogą ocenić stan książek i będą wiedzieli, co z nimi zrobić. Książki mogą trafić albo do księgozbioru albo na akcję wymiany książek tzw. „uwolnionych”. Jednak nie zalewaj bibliotekarzy setkami książek, przejrzyj je i przekaż bibliotece te w naprawdę dobrym stanie (np. lektury szkolne) lub jakieś naprawdę wyjątkowe, które mogą zainteresować wielu innych czytelników.
4. SPRZEDAJ. To dobra opcja w przypadku książek specjalistycznych, różnych kolekcji, starych (np. sprzed II Wojny Światowej) lub rzadkich wydań. Jeśli masz w zbiorze jakiegoś białego kruka, możesz go sprzedać. Możliwości sprzedaży jest kilka: portale aukcyjne i ogłoszeniowe (Allegro, OLX, Facebook), antykwariaty, grupy i fora bibliofilskie w internecie itp.
5. ZOSTAW KSIĄŻKI PRZY KOSZACH NA ODPADY. To nieco bardziej „humanitarna” forma wyrzucania książek. Jest coś w powiedzeniu, że „Śmieć dla jednego to skarb dla drugiego”. Włóż książki do foliowej torby i zostaw przy koszu na odpady. Na pewno ktoś się nimi zainteresuje.
6. MAKULATURA. No cóż, nie każdy zadrukowany papier ma dużą wartość. Stare wydania lektur szkolnych, czasopisma sprzed lat, nieaktualne encyklopedie, atlasy i poradniki, słowniki i inne książki, z których mało kto korzysta w dobie internetu, raczej nie wzbudzą wielkiego zainteresowania. Jeśli wiesz już, że nie ma chętnych na twoje zbiory, to możesz takie książki oddać na makulaturę lub wrzucić do pojemnika na papier. W ten sposób można chociaż odzyskać surowiec. Nie będzie to możliwe, jeśli wrzucisz książki do kosza na odpady zmieszane.
Polecany artykuł: