Nowe drzewa w Kaliszu

i

Autor: fot. Urząd Miasta Kalisza Drzewka zasadzono przy Trasie Bursztynowej

Sadzą drzewa w Kaliszu. To przykład inicjatywy lokalnej

2020-12-02 10:06

Nowe drzewa na ulicach Kalisza. Kilkanaście roślin zasadzono przy m.in. Trasie Bursztynowej. Chcieli tego sami mieszkańcy tej okolicy i taki pomysł zgłosili w ramach inicjatywy lokalnej. Taka forma współpracy mieszkańców i urzędu to nadal raczej ciekawostka.

U zbiegu Trasy Bursztynowej i ulicy Kresowej zasadzono 9 lip i po dwie sztuki buków, dębów i ambrowca amerykńskiego. Wszystko kosztowało 12 tysięcy złotych – mieszkańcy dołożyli 10% tej kwoty.

Inicjatywa lokalna to rodzaj współpracy samorządu – czyli np. urzędu miasta – i mieszkańców. W ten sposób mieszkańcy mogą realizować swoje pomysły z praktycznie każdej dziedziny, od kultury, przez ekologię po sport czy akcje charytatywne.

Formalnie w prawie funkcjonuje od 2010 roku, ale nie jest tak popularna jak np. budżet obywatelski. W ciągu ostatnich trzech lat w Kaliszu w ramach inicjatywy lokalnej wykonano tylko siedem zadań, m.in. zakup szafek szkolnych, remont łazienki damskiej w jednej z podstawówek, montaż monitoringu w miejscu wypoczynku, nasadzenia tui w Sulisławicach, a ostatnio -- budowa boiska do siatkówki plażowej wraz z zakupem ławek i koszy na śmieci.

Protest samorządów we Wrocławiu