marsz kalisz

i

Autor: mraj

sąd

Propagowali faszyzm na marszu w Kaliszu. Staną przed sądem w innym województwie

2023-09-07 11:11

Przed Sądem Okręgowym w Bydgoszczy toczyć się będzie proces znanego patostreamera Wojciecha O. i jego kompanów oskarżonych przez kaliską prokuraturę m.in.o propagowanie faszyzmu. Śledztwo zakończyło się 31 marca tego roku. Sąd w Bydgoszczy terminu procesu jeszcze nie wyznaczył.

Sprawa dotyczy m.in. wydarzeń z Marszu Niepodległości, który odbył się w 2021 roku w Kaliszu. Wtedy Wojciech O. spalił kopię Statutu Kaliskiego - dokumentu, który w XIII wieku nadawał prawa kaliskim Żydom.

Jednak lista grzechów 62-latka jest dłuższa. Łącznie w kaliskim śledztwie mężczyzna usłyszał sześć zarzutów.

Dotyczą one także nawoływania do dyskryminacji z powodu przynależności narodowej czy rasowej. W 2021 roku takie zachowanie ze strony oskarżonego miało miejsce w Bydgoszczy, gdzie wcześniej niż w Kaliszu (po marszu 11 listopada 2021 roku) wszczęto śledztwo.

Obowiązuje zasada, że tam gdzie wszczęto pierwsze postępowanie przeciwko oskarżonemu to sąd właściwy dla tego miejsca - właściwy jest do rozpoznania wszystkich spraw, które objęto w akcie oskarżenia – wyjaśnia sędzia Edyta Janiszewska, rzeczniczka Sądu Okręgowego w Kaliszu. - W skierowanym przez Prokuraturę Rejonową w Kaliszu akcie oskarżenia jest m.in. mowa o czynach jakich dopuścić się miał oskarżony w maju 2021 roku w Bydgoszczy. Dotyczą one art. 119 KK par. 1 i 157 KK. W związku z nimi Prokuratura Rejonowa w Bydgoszczy wszczęła postępowanie w czerwców 2021 roku. Kaliskie śledztwo ruszyło w listopadzie tego samego roku. Dlatego, po zakończeniu postępowania prowadzonego przez kaliską prokuraturę – akt oskarżenia docelowo trafił do Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.

Prokuratura Rejonowa w Kaliszu oskarżyła w sumie pięć osób – w wieku od 48 do 63 lat. Akt oskarżenia dotyczy nie tylko zajść w Kaliszu, ale także właśnie wcześniejszych zachowań oskarżonych w innych miastach w Polsce, w tym w Bydgoszczy czy w Warszawie.

Cała piątka NIE przyznała się do winy.

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy nie wyznaczył jeszcze daty rozpoczęcia procesu – poinformował nas rzecznik tego sądu Daniel Sobański.

W momencie kierowania do sądu aktu oskarżenia, wiosną tego roku – Wojciech O. odsiadywał karę więzienia nałożoną przez inny sąd po uprawomocnieniu się wyroku w innym procesie.

O Marszu Niepodłegłości w 2021 roku w Kaliszu było bardzo głośno właśnie za prawą Wojciecha O., który podczas demonstracji spalił kopię Statutu Kaliskiego, miał też nawoływać do nienawiści wobec osób innych narodowości.

QUIZ o partnerstwie. Test na toksyczny związek. Czy Twój partner Cię wyniszcza psychicznie?

Pytanie 1 z 10
Czy czujesz, że w swoim partnerze nie masz wsparcia, za to on oczekuje pełnego oddania z twojej strony i w każdej sytuacji?