marsz kalisz

i

Autor: maraj

Sprawa kryminalna

Kalisz. Koniec śledztwa ws. antysemityzmu na Marszu Niepodległości w 2021 roku

2023-04-07 11:49

Znany patostreamer Wojciech O. oskarżony przez kaliską prokuraturę o propagowanie faszyzmu a także napaść z powodu ksenofobii, oraz nawoływanie do popełnienia przestępstwa. Jest koniec śledztwa w głośnej sprawie Marszu Niepodległości w Kaliszu w 2021 roku. Łącznie oskarżono pięciu mężczyzn w wieku od 48 do 63 lat. Głównego oskarżonemu grozi do 5 lat więzienia.

Te wydarzenia wstrząsnęły całą Polską. A tuż po Marszu Niepodległości kaliska prokuratura ruszyła ze śledztwem w sprawie propagowania faszyzmu, nawoływania do nienawiści z powodu narodowości czy wyznania, i namawiania do popełnienia przestępstwa.

Podczas pochodu 11. listopada 2021 roku , w Kaliszu znoszono nienawistne okrzyki, spalono także kopię Statutu Kaliskiego - dokumentu, który w XIII wieku nadawał prawa kaliskim Żydom.

- Główny oskarżony Wojciech O. odpowiadać będzie w sumie za sześć czynów. W tym za swoje zachowanie 11. listopada 2021 roku. - mówi prokurator Marcin Kubiak, z Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim. - W tym dniu, zgodnie z aktem oskarżenia, działając publicznie nawoływał do nienawiści, przemocy oraz znieważał grupę ludności na tle różnic narodowościowych i wyznaniowych. A także publicznie propagował faszystowski ustrój państwa, bo podczas tego zgromadzenia nosił mundur ze znajdującym się na nim znakiem swastyki wpisanej w okrąg, krzyża w formie  odznaki pamiątkowej krzyża dywizjonu huzarów śmierci, czaszki z piszczelami, które to symbole identyfikowane są jednoznacznie jako propagujące ustrój faszystowski.

W sumie w kaliskim śledztwie oskarżono pięć osób, mężczyzn w wieku od 48 do 63 lat.

Akt oskarżenia przygotowany przez Prokuraturę Rejonową w Kaliszu, dotyczy nie tylko zajść w Kaliszu w listopadzie 2021 roku, ale także wcześniejszych zachowań oskarżonych w innych miastach w Polsce.

Cała piątka NIE przyznała się do winy.

Za propagowanie faszyzmu grozi kara do 2 lat więzienia, za napaść z powodu ksenofobii do lat 3. Za nawoływanie do przestępstwa do lat 5.

Akt oskarżenia trafił do Sądu Okręgowego w Kaliszu.

Wojciech O. poczeka na niego w więzieniu, gdzie obecnie odsiaduje wyrok nałożony na niego przez inny sąd. Wobec 62-latka toczą się także inne postępowania związane z jego antysemickimi, i nie tylko, czynami i słowami.

Jak dobrze znasz swoje prawa? Tych rzeczy NIE MA PRAWA ci zrobić policjant

Pytanie 1 z 10
Kiedy policjant może nakazać osobie zatrzymanej dmuchnięcie w alkomat?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE