Cały czas brakuje dawców szpiku
W Wielkopolsce jest ich nieco ponad 160 tysięcy, a w całym kraju ich liczba wynosi 2.3 miliona. Jesteśmy pod tym względem na drugim miejscu na świecie, ale ta liczba powinna być wyższa. Rejestracja jest prosta - mówią eksperci.
- Można zostać potencjalnym dawcą przez rejestrację w regionalnym centrum krwiodawstwa czy w każdym krwiobusie. Po prostu przychodzimy, oddajemy dwie próbki krwi, wypełniamy ankietę. Jeżeli nie ma przeciwwskazań, po spotkaniu z lekarzem zostajemy wpisani do rejestru - tłumaczy Dorota Raczkowska z Drużyny Szpiku.
Jest też druga opcja.
- Druga metoda to oczywiście pałeczki DKMS. Możemy nawet zamówić przez listownie. Przychodzi do nas taki zestaw, pobieramy wymaz z jamy ustnej, odsyłamy pałeczki i za chwilę też jesteśmy w rejestrze. Obie metody, oba sposoby są tak samo ważne - dodaje Dorota Raczkowska.
Po wypełnieniu formalności czekamy na telefon. Poznaniak Mateusz Smoleń-Kotlenga uratował życie genetycznego bliźniaka dwa razy.
Generalnie to takie uczucie, że jesteś jedynym na milion albo na miliard w sumie dla tej osoby i to taki wóz albo przewóz dla tego kogoś. Dla mnie to wyjątkowo ważne, bo chłopiec, którego ja ratowałem wówczas miał 6 lat, a to już naprawdę porusza wszystkie emocje. (...) zależy też jakie ma się priorytety i co jest dla ciebie istotne. Jeśli pomoc komuś jest dla ciebie istotniejsza niż niedogodność, to jest okej. Przecież ktoś tam po prostu czeka i to była kwestia takiego wyboru bardzo ważnego moralnie. No albo komuś pomagasz, albo ten ktoś po prostu nie przeżyje - mówił dla Eski Poznań, Mateusz Smoleń-Kotlenga.
W całej Polsce jest prawie 2.5 miliona potencjalnych dawców szpiku. Szczegółowe informacje o tym jak nim zostać znajdziecie na stronie Drużyny Szpiku.
W Poznaniu oddać krew możecie w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Marcelińskiej.
Komis "Coś na rzeczy" w Poznaniu:
Źródło: Ponad 160 tysięcy potencjalnych dawców szpiku w Wielkopolsce! "To nadal za mało"