zdrowie

Ostrów. Psychiatria po remoncie. Po 50 latach [ZOBACZ]

2023-12-08 10:16

Nowe otwarcie – po 50 latach. Oddział psychiatryczny w szpitalu w Ostrowie – prawie cały – po kapitalnym remoncie. Zakończył się pierwszy etap prac, który pozwolił wprowadzić do otwartej – dokładnie pół wieku temu – w listopadzie 1973 roku – placówki – XXI wiek.

Kosztował 5 milionów złotych i zmienił diametralnie oblicze oddziału. Psychiatria w szpitalu w Ostrowie – po remoncie. Zakończył się pierwszy etap prac, który daje pacjentom i personelowi nieobecny wcześniej komfort.

Brakowało tego. Naprawdę brakowało. Nasz oddział na tle innych, wyremontowanych w szpitalu w Ostrowie - wyglądał naprawdę źle. Jakby zatrzymał się w połowie XX wieku. Dziś mamy wiek XXI. Zdecydowanie! Wszystko jest tu piękne, nowe, komfortowe. Mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że mamy najładniejszy oddział psychiatryczny w południowej Wielkopolsce. I to bardzo cieszy. Bo warunki pracy, a także leczenia pacjentów są niezmiernie ważne.

Mówi kierownik oddziału Dominika Świniarska.

Pokoje są dwu lub trzy osobowe, są nowe łazienki, izolatki i pomieszczenia socjalne.

Pierwszy etap pozwolił na wyremontowanie dwóch trzecich oddziału – w roku przyszłym prace mają zostać przeprowadzone w pozostałej części.

- Prace kosztowały 5 milionów złotych. 4 – powiat dostał z budżetu państwa a milion dołożył ze swojego – dodaje starosta ostrowski Paweł Rajski.

To są nasze pieniądze, które trafiły w idealne miejsce. Do pacjentów, którzy tego wsparcia potrzebowali. I cieszy mnie to, że oddział udało się tak pięknie wyremontować. W Polsce oddziały psychiatryczne się likwiduje bądź zawiesza, a w Ostrowie - remontuje. I co równie ważne - ma kto na tym oddziale pracować. Bo wiemy, jakie problemy są z kadrą medyczną.

Ostrowska psychiatria jest jednym z kilku takich oddziałów w całej Wielkopolsce. Leczy pacjentów nie tylko z Ostrowa, ale z całej południowej części województwa.

Ma 40 łóżek.

Od 1 października w ramach oddziału działa Centrum Zdrowia Psychicznego, w którym pierwszą pomoc psychiatryczną można uzyskać praktycznie „od ręki”

Quiz. Kultowe świąteczne filmy. Aktorzy, którzy zagrali role

Pytanie 1 z 10
Kto zagrał Elfa w filmie „Elf” z 2003 roku?
Źródło: Ostrów. Psychiatria po remoncie. Po 50 latach [ZOBACZ]