Krew jest wykorzystywana m.in. w transplantologii, onkologii, chirurgii. Ratuje także zdrowie i życie osób, które ucierpiały w wypadkach. Krwi nie da się wyprodukować i dlatego tak ważni są dawcy, którzy chętnie podzielą się tym cennym lekiem.
Osoby, które są zdrowe i czują się dobrze bardzo serdecznie zapraszamy. My, jako pracownicy krwiodawstwa chcemy móc realizować wszystkie zapotrzebowania szpitali, ale by móc je realizować i przekazywać krew krwiodawców do szpitali musimy mieć produkt. Krew dawcy, którą należy przebadać, oznakować, opakować i dopiero przekazać do szpitala. Wtedy krew trafi do konkretnego pacjenta. Od tego, czy będziemy go mieć, czy nie będzie zależeć zdrowie i życie osób, które znajdują się w szpitalu.
Mówi Małgorzata Tarnawska, dyrektorka Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu.
Krew mogą oddać osoby pełnoletnie, które są zdrowe i ważą co najmniej 50 kg. A sam proces oddawania tego cennego leku nie jest skomplikowany.
Osoba, która zgłasza się do siedziby krwiodawstwa, najpierw wypełnia ankietę dotyczącą stanu zdrowia. Następnie zgłasza się do rejestracji. Po zarejestrowaniu się i wypełnieniu ankiety potencjalny dawca ma wykonywane badania laboratoryjne. Na podstawie wyników i wywiadu medycznego lekarz kwalifikuje bądź nie kwalifikuje dawcę do dalszego oddawania krwi.
Dodaje Małgorzata Tarnawska.
Jeżeli wśród dawców są osoby, które zaszczepiły się przeciw COVID-19 preparatem firmy Pfizer lub Moderną mogą się zgłosić do krwiodawstwa po upływie 48 godzin. Natomiast w przypadku szczepionki AstraZenecą lub Johnson&Johnson obowiązuje 14 dni przerwy.