Najstarszy antykwariat w Kaliszu działa od 44 lat!

i

Autor: mraj

KSIĄŻKI

Najstarszy antykwariat w Kaliszu działa od 44 lat! [POSŁUCHAJ]

2024-07-08 13:00

To miejsce, które w Kaliszu zna chyba każdy. To tutaj książki otrzymują drugie życie. Antykwariat Genowefy Szrajer jest najstarszą tego typu placówką w Kaliszu. 1 lipca obchodził 44 urodziny!

Miłośnicy książek z pewnością znajdą tu coś dla siebie. Mowa o najstarszym antykwariacie w Kaliszu, który na mapie Miasta widnieje od 44 lat i przez ten czas wiele się zmieniło. Antykwariat powstał pod patronatem Domu Książki i przez pierwsze dziesięć lat znajdował się przy ul. Mariańskiej. Przez kolejnych 6 lat antykwariat mieścił się w DESIE, a następnie przeniósł się do lokalu przy ul. Warszawskiej. Od 2023 roku placówka znalazła nowe miejsce. Teraz znajduje się przy ul. Śródmiejskiej. To jest wymarzone miejsce, mówi Genowefa Szrajer.

Marzenie się spełniło. Nareszcie jesteśmy w miejscu godnym dla antykwariatu. To miejsce jest wyjątkowe. Ono jest magiczne. To nie jest księgarnia, gdzie zapach świeżego druku mnie rozpraszał. Tu jest zapach książki, domu, kogoś, kto czytał, ta energia osób czytających.

Jak podkreśla Pani Genowefa książki to jej wielka pasja.

Coś trzeba kochać, a jak kochamy to już nie jest praca. To było moją pasją, szczęściem i radością, i ja nie czułam, że pracuję. Wychodząc z domu to ja tak naprawdę żyłam w antykwariacie. Był kontakt z ludźmi, z książką. Jakąkolwiek książkę chciałam to miałam w zasięgu. Coś trzeba robić z radością, z przyjemnością, nie można się gdzieś zagubić w tym wszystkim - mówi Genowefa Szrajer. 

Miłością do książek Pani Genowefa „zaraziła” swoje córki. Najmłodsza z nich Patrycja zajmuje się teraz antykwariatem.

Moje trzy córki pracowały w antykwariacie. Najstarsza pracowała 10 lat, średnia 5 lat. Najmłodsza córka pracuje tu około 5 lat, kocha książki, ludzi - dodaje z uśmiechem Pani Genowefa

Najstarszy antykwariat w Kaliszu. Mówią Genowefa i Patrycja Szrajer
Najstarszy antykwariat w Kaliszu działa od 44 lat!

i

Autor: mraj na zdj. Pani Genowefa z córką Patrycją
Najstarszy antykwariat w Kaliszu działa od 44 lat!

i

Autor: mraj
Najstarszy antykwariat w Kaliszu działa od 44 lat!

i

Autor: mraj

Z jakiej książki pochodzi ten cytat? Quiz tylko dla prawdziwych fanów literatury!

Pytanie 1 z 10
Na początek coś z lektur. "Jeśli nie chcesz mojej zguby, krokodyla daj mi luby". Skąd to znamy?