Choć święto ulicy Niecałej nawiązuje do minionych lat, to tematem tegorocznej edycji będzie całkiem współczesna maska. Stąd towarzyszący wydarzeniu konkurs na przebranie poszerzony będzie o ciekawe sposoby zasłaniania ust i nosa.
– Duże zainteresowanie wzbudziła nasza inicjatywa nazwana MaskaRada. Szansę na wyróżnienie będą miały osoby w trzech kategoriach: maska dorosłego, maska dziecka, wymyślone inne rozwiązanie zabezpieczające nos i usta – mówią Margota i Cezary Suszyńscy, organizatorzy święta ulicy Niecałej.
To kolejne lokalne wydarzenie pod rygorem sanitarnym. Dlatego nie będzie występów i zabaw dla najmłodszych. Na tym jednak nie koniec.
- Po raz pierwszy wystawcy muszą oświadczyć, że dobrze się czują, nie mają kaszlu i temperatury. Oczywiście osoby ze stwierdzonym koronawirusem lub na kwarantannie nie mogą uczestniczyć w imprezie. – mówią organizatorzy. – Ze wszystkich stron słyszymy jednak, że takie wydarzenie jak Święto Ulicy Niecałej musi się odbyć, bo jest ważne dla lokalnej społeczności, spaja ją i powoduje, że zachowamy część normalności w tych trudnych czasach. Święto będzie podlegać, ze zrozumiałych względów, zmianom organizacyjnym. Dla artystów przeznaczymy jedną scenę, na której zobaczymy występy solowe. Wystawcy będą się prezentować jedynie po jednej stronie ulicy, by umożliwić swobodny spacer w zwiększonych odległościach.
Mimo takich ograniczeń organizatorzy chcą, by klimat wydarzenia, organizowanego od ośmiu lat, nie zmienił się. Dlatego tradycyjnie już na Niecałej mnóstwo atrakcji – spotkamy wszelkiej maści pasjonatów: artystów, rękodzielników, kolekcjonerów. W lata 20. przeniesie nas muzyka, bo podczas wydarzenia odbędzie się też Mini Konkurs Wokalny w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga. Klimat stworzą też ci kaliszanie, którzy przebiorą się w stroje „z epoki”.
Tegorocznej edycji towarzyszyć będzie też kaliska odsłona „Narodowego czytania”, tym razem z fragmentami „Balladyny” Juliusza Słowackiego.
– Spodziewamy się przy tej okazji spotkania z aktorami naszego teatru. W takcie imprezy odważni będą mieli szansę zmierzenia się z fragmentami tekstu „Balladyna" – dodają organizatorzy. - Jak co roku Biblioteka Kaliska przygotowała ciekawe wystawy, m.in. „Polska morska Niepodległa”, przybliżającą najważniejsze fakty i postacie związane z uzyskaniem przez Polskę dostępu do morza oraz aspekty morskiej historii II RP.