narodowe czytanie 2021 kalisz

i

Autor: fot. organizatorzy

„Moralność pani Dulskiej” przy Baszcie Dorotce

2021-08-11 14:41

Niespełna miesiąc do kolejnej edycji Narodowego Czytania. Tym razem cała Polska czytać będzie „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. W Kaliszu akcja odbędzie się przy Baszcie Dorotce.

Kaliska odsłona Narodowego Czytania to nie tylko głośna lektura. Jak zapowiada dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, głównego organizatora akcji w Kaliszu, 4 września będzie działo się dużo więcej. Biblioteka chce na ten jeden dzień przenieść się do początków 20. wieku.

– Zapraszamy wszystkich chętnych na paradę Dulskich! Pobawmy się modą, ubierzmy się w stylu z początku XX wieku i przedefilujmy od Teatru, przez park, pod Basztę. Spotykamy się w strojach z epoki o godzinie 9:45 na Moście Teatralnym lub – jeśli ktoś rezygnuje z  kostiumowej zabawy – o 10.00 na placu przy Baszcie

– mówi Robert Kuciński, dyrektor kaliskiej MBP.

Ponadto, Narodowemu Czytaniu towarzyszyć będą warsztaty tworzenia kwiatów i stylizowania secesyjnych nakryć głowy. Będą też ścianki do zdjęć. Na tym nie koniec.

– Sieraszewski Dance Studio pokaże jak tańczy się „cake-walk” – modny taniec, którego uczyły się panny Dulskie. Czytaniu sztuki będzie towarzyszyła plenerowa wystawa „Dulscy na scenie i ekranie”, prezentująca najważniejsze adaptacje „Moralności pani Dulskiej”, ze szczególnym uwzględnieniem przedstawień kaliskich

– dodaje dyrektor biblioteki.

Każdy, kto chce osobiście głośno przeczytać fragment dramatu Gabrieli Zapolskiej, może zgłosić się do biblioteki, do 25 sierpnia – mailowo:  narodoweczytanie@mbp.kalisz.pl lub telefonicznie: 62 7530263. Decyduje kolejność zgłoszeń.