Krwiodawcy chętnie oddają krew i jej składniki. Pokazują to statystyki RCKiK w Kaliszu za 2023 rok

i

Autor: pixabay zdjęcie ilustracyjne

KRWIODAWSTWO

Krwiodawcy chętnie oddają krew i jej składniki. Pokazują to statystyki RCKiK w Kaliszu za 2023 rok

2024-02-02 21:43

To był pracowity rok dla Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu. W minionym 2023 roku udało się wykonać 63 tysiące pobrań krwi i jej składników. To o 1500 pobrań więcej niż w 2022 roku.

Krwiodawcy chętnie oddają krew i jej składniki. Pokazują to statystyki Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu. Krwiodawcy odwiedzali siedzibę główną krwiodawstwa w Kalisz, oddziały terenowe w Ostrowie, Ostrzeszowie, Koninie, Krotoszynie, a także brali udział w akcjach wyjazdowych. W 2023 roku dawcy najczęściej oddawali krew pełną i osocze. Mówi nam Małgorzata Tarnawska, dyrektorka kaliskiego krwiodawstwa.

Najwięcej pobraliśmy krwi pełnej. W sumie pobraliśmy 43 tysiące donacji, czyli 43 tysiące razy dawcy zgłosili się do naszej siedziby, do oddziałów terenowych oraz na wyjazdowe akcje poboru krwi. W 2023 roku pobraliśmy 19 tysięcy donacji osocza, co stanowi około 11 tysięcy litrów. I tutaj mamy wzrost w stosunku do roku 2022.

W 2023 roku sporym zainteresowaniem cieszyły się także wyjazdowe akcje poboru krwi. Dodaje Małgorzata Tarnawska.

Zaplanowaliśmy do realizacji w minionym roku 430 takich akcji wyjazdowych, natomiast faktycznie zorganizowaliśmy ich więcej, bo 445. To są dodatkowe akcje, wcześniej niezaplanowane. Na pewno jest to zasługa krwiodawców, organizatorów, którzy zawsze są gotowi reagować na nasze apele, ponieważ były to akcje organizowane w czasie, kiedy obserwowaliśmy, że może dojść do obniżenia jednostek w naszych zasobach magazynowych.

Ten cenny lek mogą oddawać osoby pomiędzy 18 a 65 rokiem życia, które są zdrowe i ważą co najmniej 50 kg.

Krwiodawstwo

Pytanie 1 z 10
Możesz zostać krwiodawcą, jeżeli... Która odpowiedź jest prawdziwa?