Remont w cerkwi w Kaliszu

i

Autor: fot. Urząd Miasta w Kaliszu Konserwacja obejmuje m.in. naprawę tynków w świątyni

Konserwacja malowideł w cerkwi w Kaliszu. To jedyna taka parafia w regionie

2020-08-22 7:39

To wymaga precyzji i delikatności, dlatego też zajmuje trochę czasu. W lipcu ruszyły prace konserwatorskie malowideł na sklepieniach cerkwi w Kaliszu. Potrwają do listopada.

Wnętrze świątyni zdobią malowidła nieznanego autora, z motywami krzyży greckich, roślinności i symboli geometrycznych.

— Nieznany autor polichromii połączył cechy tradycyjnego malarstwa prawosławnego ze stylistyką polskiego malarstwa okresu międzywojennego. Na sklepieniu znajduje się plafon z wizerunkiem Chrystusa Pankreatora, malowidło Ducha Świętego, a od strony prezbiterium przedstawiono czterech ewangelistów — informuje Urząd Miasta w Kaliszu.

Konserwatorzy mają dużo pracy, bo muszą nie tylko oczyścić obrazy, ale też utwardzić osłabiony tynk i warstwy malarskie.

Remont w cerkwi w Kaliszu

i

Autor: Urząd Miasta w Kaliszu Fragment malowidła Chrystusa Pankreatora przed konserwacją

— W ramach rozpoczętych 13 lipca prac malowidła zostały już oczyszczone z nawarstwionych zabrudzeń powierzchniowych, usunięto też cementowe kity oraz wtórne przemalowania. Konserwatorzy pracują teraz nad utwardzeniem osłabionego tynku oraz utrwaleniem warstw malarskich, w których użyte spoiwo częściowo utraciło swoje wiążące właściwości, a pigment samoczynnie osypywał się ze sklepienia — czytamy w informacji kaliskiego magistratu. Wykonawcami prac są doświadczeni, dyplomowani konserwatorzy zabytków Dagmara Kończalska i Piotr Tybuszewski.

Parafia prawosławna otrzymała z budżetu miasta 120 tysięcy złotych na wykonanie prac. Zbudowany 90 lat temu kościół p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła przy ul. Niecałej w Kaliszu to jedyna prawosławna świątynia w Wielkopolsce południowej. Obecnie parafia liczy około 30 wiernych.

Zabytki UNESCO w regionie. Cerkiew w Radrużu