Kaliszanie chętnie korzystają z zasobów Miejskiej Biblioteki

i

Autor: pixabay zdjęcie ilustracyjne

KULTURA

Kaliszanie chętnie korzystają z zasobów Miejskiej Biblioteki

2024-01-30 19:31

Kaliszanie lubią czytać. Pokazują to statystyki Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka. W 2023 roku kaliska czytelnia odnotowała ponad 160 tysięcy wypożyczeń.

Można rzec od juniora do seniora. Coraz więcej kaliszan odwiedza filie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu i korzysta z zasobów czytelni. I to nas cieszy. Mówi nam Robert Kuciński, dyrektor biblioteki.

W bibliotece można powiedzieć, że najliczniejszą grupą są seniorzy powyżej 60. roku życia, ale w niewielkiej mierze przewyższają tę grupę, którą stanowią czytelnicy w wieku od 25 do 44 lat i od 45 do 60. Mogę od razu zdradzić, że więcej jest czytających kobiet. Jest ich trzy razy więcej, bo ponad 73%.

Czytelnicy chętnie sięgają po literaturę obyczajową z wątkiem miłosnym oraz historycznym i nie tylko. 

Autorkami o największym zainteresowaniu są Katarzyna Michalak, Krystyna Mirek, Agnieszka Olejnik, Joanna Jax, Magdalena Witkiewicz, Magdalena Kordel. Na drugim miejscu znajdują się książki sensacyjno-kryminalne autorów, takich jak Wojciech Chmielarz, Remigiusz Mróz, Katarzyna Bonda, czy Krzysztof Bochus – dodaje Robert Kuciński.

Wśród czytelników dużą popularnością cieszą się także książki autorstwa Lucindy Rilay, czy Kristin Hannah.​ Młodzież chętnie sięga po książki zagranicznych autorów np. Red, White & Royal Blue Casey McQuiston, Heartstopper Alice Oseman. Młodzi czytają także o fantastycznych krainach np. serie Gołąb i Wąż autorstwa Shelby Mahurin, jak i o sprawach dla nich ważnych dotyczących ich tożsamości np. Act Cool Tobly McSmith.

Najmłodsi czytelnicy najchętniej wybierają książki o dinozaurach, zwierzętach, czy pojazdach. Od lat dużą popularnością cieszy się cykl Barbary Supeł Jadzia Pętelka oraz cykl Basia Zofii Staneckiej, Pucio Marty Galewskiej-Kustra. Warto dodać, że biblioteka to nie tylko wypożyczalnia książek. W 2023 roku kaliska czytelnia zorganizowała blisko 1000 wydarzeń wśród nich konkursy, warsztaty, spotkania itp.

Książki i pisarze, którzy w PRL mieli milionowe nakłady!

Pytanie 1 z 11
Kto napisał książki pt. "Zły"?