Kalisz żyje teatrem!

i

Autor: mraj Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu

TEATR

Kalisz żyje teatrem!

2024-05-15 11:30

To jeden z najstarszych festiwali teatralnych w Polsce, który poświęcony jest sztuce aktorskiej. W Kaliszu trwają 64. Kaliskie Spotkania Teatralne. Do Grodu nad Prosną przyjechało ponad 150 artystów z całej Polski, których będzie oceniać jury.

Ponad 150 artystów z całej Polski, łącznie 17 wybitnych spektakli. W Kaliszu trwają 64. Kaliskie Spotkania Teatralne, Festiwal Sztuki Aktorskiej. Dla wielu aktorów ten festiwal ma szczególne znaczenie. Mówi nam Piotr Pilitowski, jeden z artystów.

Jestem synem aktorki. Moja mama Maria Nowotarska była wiele lat aktorką Teatru Słowackiego, więc ja wyrosłem w takiej rodzinie, która się teatrem parała i teatr kochała i dla mnie zawsze od dzieciństwa ten festiwal był czymś ważnym. Wiedziałem, że mama jedzie do Kalisza, bo to jest ważny festiwal. Liczba 64. zobowiązuje. W świecie naszym teatralnym dla aktorów to jest chyba najważniejszy, bo to jest Festiwal Sztuki Aktorskiej, gdzie mamy szansę się zmierzyć ze sobą i powalczyć, ale w tak fajnej i zdrowej rywalizacji, ale też zachwycić się przedstawieniami kolegów, które mamy szansę obejrzeć.

We wtorek (14.05) odbyły się dwa kolejne pokazy. Jako pierwszy zaprezentował się Teatr Ludowy z Krakowa z przedstawieniem „Śmierć Komiwojażera” w reż. Małgorzaty Bogajewskiej. 24 godziny z życia komiwojażera, który nie jest doskonałym ojcem, lojalnym mężem, ani odnoszącym sukcesy zawodowe człowiekiem. Ale bardzo chce, żeby wszyscy tak myśleli. On sam też w to wierzy, budując samonapędzający się mechanizm zaprzeczeń, iluzyjnych rzeczywistości, do których wciąga wszystkich członków rodziny, przyjaciół, czyniąc ich ofiarami mitu swojego sukcesu.

To jest duże wyzwanie, bo to jest ogromna rola. Trzeba trochę „pogrzebać” w sobie i w charakterach innych ludzi, których się poznało. To jest wyzwanie fizyczne i również osobiste, bo to jest też mierzenie się z własną przeszłością, bo zawsze się korzysta, jakby z tych pokładów własnej przeszłości – tłumaczy Piotr Pilitowski, grający Williego.

Następnie w hali OSRiR zaprezentował się Nowy Teatr z Warszawy ze spektaklem „Fobia”, którą przygotowali artyści wizualni, Szwed Markus Öhrn i Karol Radziszewski z muzyką na żywo w wykonaniu Michała Pepola i Bartka Wąsika. Dziś (środa) kolejne przedstawienia. O 17.30 na Scenie Kameralnej „W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej". A o 19.00 na Dużej Scenie „Melodramat”. Najlepszych polskich aktorów poznamy w sobotę, 18 maja.

Partnerem medialnym Kaliskich Spotkań Teatralnych jest Radio Eska.​

Kalisz żyje teatrem!

i

Autor: mraj "Śmierć Komiwojażera"
Kalisz żyje teatrem!

i

Autor: mraj "Fobia"

CH czy H? Jak zapiszesz to słowa?

Pytanie 1 z 25
Jak zapiszesz to słowo?