Kalisz. Spore zainteresowanie Dobrowolną Zasadniczą Służbą Wojskową

i

Autor: zostanzolnierzem.pl

WOJSKO

Kalisz. Spore zainteresowanie Dobrowolną Zasadniczą Służbą Wojskową

2023-11-29 13:15

To służba dla kandydatów, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z wojskiem. Mowa o dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej. I widać, że cieszy się sporym zainteresowaniem. Na ostatnie w tym roku szkolenie zgłosiło się łącznie 70 osób m.in. z Kalisza, Ostrowa, Ostrzeszowa czy Jarocina. A z całej Polski ponad 8 tysięcy ochotników.

Podstawowe szkolenie trwa 28 dni. Uczestnicy biorą udział w zajęciach zarówno teoretycznych, jak i praktycznych. Mówi nam mjr Jakub Pojmański, szef Wydziału Rekrutacji i Promocji Wojskowego Centrum Rekrutacji w Kaliszu.

To jest podstawa tego, co żołnierz powinien umieć, powinien znać. Jest trochę teorii, ale jest bardzo dużo zajęć praktycznych. Są zajęcia na poligonie, jest strzelanie również z ostrej amunicji, jest musztra i przygotowanie do przysięgi wojskowej.

Najbliższa przysięga odbędzie się 9 grudnia. Taka przysięga odbywa się na terenie jednostki lub w okolicy jednostki, w której żołnierze są szkoleni. W naszej okolicy najbliższa jednostka to 16 Batalion Remontu Lotnisk w Jarocinie.

Po tej przysiędze, jeśli ktoś zdecyduje się dalej być w wojsku, to może uczestniczyć w szkoleniu specjalistycznym w tej jednostce, w której był bądź w innej. Jeśli stwierdzi, że chce się rozstać z mundurem, to wtedy przechodzi do pasywnej rezerwy – dodaje mjr Jakub Pojmański

By wstąpić do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej trzeba mieć ukończone 18 lat, polskie obywatelstwo, wykształcenie co najmniej podstawowe, zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia służby wojskowej. Najbliższe szkolenie odbędzie się od 15.01 do 10.02. 2024 roku.

Więcej informacji znajdziecie TUTAJ

QUIZ. Czy znasz stare polskie piosenki wojskowe? Same klasyki, 7/10 to mus!

Pytanie 1 z 10
Uzupełnij tekst piosenki. "Dziś do ciebie przyjść nie mogę / Zaraz idę..."