Kalisz. Na Głównym Rynku stanął fortepian

i

Autor: Magdalena Bartnik - Kancelaria Prezydenta Miasta

KULTURA

Kalisz. Na Głównym Rynku stanął fortepian

2023-08-23 15:35

Na kaliskiej starówce stanął fortepian. Każdy może przyjść i zagrać na instrumencie. Fortepian jest całoroczny, a miasto testuje jego możliwości.

To fortepian Cadenza, który posiada hermetyczną klawiaturę oraz konstrukcję ze stali nierdzewnej i betonu architektonicznego, dzięki czemu jest odporny na warunki atmosferyczne. Instrument ma również wbudowany system nagłaśniający. 

Instrument wędruje po Polsce, a jednym z przystanków na jego trasie jest nasze miasto. Działa w oparciu o cyfrową technologię. Będzie można na nim grać codziennie w godz. 8:00-22:00. Fortepian będzie rozbrzmiewał w Kaliszu do 4 września, ale niewykluczone, że w przyszłości zagości tutaj na stałe.

Obecność fortepianu zewnętrznego w tym miejscu nie jest przypadkowa. Kalisz to miasto, w którym fortepiany obecne są od lat. Mieliśmy fabrykę Gustawa Arnolda Fibigera, późniejszą Calisię, w której produkowane były te szlachetne instrumenty, a ich jakość ceniono na całym świecie. Młodzież kształci się w Technikum Budowy Fortepianów i szkołach muzycznych, a na terenie miasta i w okolicy działa wiele firm specjalizujących się w renowacji fortepianów i pianin. Chcielibyśmy sprawdzić możliwości i walory fortepianu ze stali i betonu, ponieważ rozważamy umieszczenie go na stałe na Głównym Rynku. Znakomicie wpisałby się w tradycje fortepianmistrzowskie Kalisza. Będzie to bardzo dobra wizytówka naszego miasta i atrakcja dla kaliszan i turystów – mówi prezydent Krystian Kinastowski.

Urząd Miasta Kalisza informuje, że nie zabraknie również muzycznych niespodzianek. Osoby, które chciałyby wystąpić z krótkim recitalem mogą zgłaszać się drogą mailową:kpm@um.kalisz.pl

Tych polskich hitów słuchaliśmy tuż po 2000 roku! Jak dobrze pamiętasz te przeboje?

Pytanie 1 z 10
W utworze „Agnieszka już dawno…” z repertuaru zespołu Łzy: „Było ciepłe lato, choć czasem padało…